Prodaná nevěsta, Mojžíš i ohňostroj

Search
Close this search box.

18.6.2008 Mladá fronta DNES str. 5 Kultura – kraj Pardubický
(tum, dp)

SMETANOVA LITOMYŠL Dnes začíná padesátý ročník velké přehlídky klasické hudby. V programu je premiéra Smetanovy Prodané nevěsty i díla Antonína Dvořáka, Giuseppe Verdiho, Gioacchina Rossiniho, George Gershwina či Leonarda Bernsteina

Litomyšl – Co bude opravdovým vrcholem Smetanovy Litomyšle? Jubilejní ročník má hned několik adeptů pro takové označení. Samotní pořadatelé si hodně cení premiéry Prodané nevěsty.
"Tu připravily dvě dámy – režisérka Magdalena Švecová a choreografka Ladislava Košíková. A ženský pohled na Prodanou nevěstu tu dlouho nebyl, pokud vůbec někdy byl. Na této inscenaci si už leckdo vylámal zuby a jsem zvědavý, jak se s ní popasují," říká umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský.
Velkým projektem jubilejního ročníku je i oratorium Mojžíš, které skladatelka Sylvie Bodorová napsala přímo pro festival.
"Oratorium psala na základě zkušeností s pouští, ale na Sinaj se dostala až poté, co oratorium zkomponovala. Ocitla se tam v absolutním tichu a pochopila, že prostředí na Sinaji působí právě tím, že je tam mrtvolné absolutní ticho. Proto se rozhodla, že oratorium začne pětiminutovým tichem, které bude provázeno projekcí záběrů ze Sinaje," uvedl ředitel festivalu Jan Pikna.
Dílo české autorky moderní klasické hudby uvedou pěvci Gabriela Beňačková, Ivan Kusnjer, Otokar Klei, recitátoři Jan Šťastný, Otakar Brousek starší, Kühnův dětský sbor a Pražský filharmonický sbor.
A které další pořady mají šanci oslnit? Stříteský upozorňuje na Dvořákovo Requiem. "Je to hudba mého srdce. Stejně jako Smetanova Má vlast, kterou uvede Česká filharmonie," uvádí Stříteský.

Pořad na přání ve velkém stylu Tradicí se na Smetanově Litomyšli stal pořad na přání. Letos to nebude koncert, jak bývalo zvykem, ale velká ohňostrojová show, která se odehraje na místním stadionu. "V posledních deseti dvanácti letech jsme asi třikrát odpálili ohňostroj a vždy byla podkladem hudba. U pomníku Bedřicha Smetany či na Olivetské hoře, ale vždy to byl komponovaný pořad. A vždy se sešlo hodně lidí. Chtěli jsme si proto jeden velký ohňostroj nechat na jubilejní ročník. V posledních letech jsme proto žádný nepořádali," říká Stříteský.
Organizátoři pozvali do Litomyšle zřejmě nejlepší českou firmu, která má i několik cen z velkých ohňostrojových festivalů v Evropě.
"Flash Barrandov připravila show, která vychází z programu Země úsměvů, s níž získala na portugalské Madeiře hlavní cenu diváků. Show je koncipovaná mimo jiné na hudbu Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. Bude trvat asi dvacet dva minut. A bude-li dobrá viditelnost, budou ty nejvyšší efekty vidět i ze vzdálenosti několika kilometrů," dodává Stříteský.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz