Než budete pokračovat: stručně o cookies, které používají naše webové stránky

Cookies jsou malé soubory ukládané do Vašeho prohlížeče, které běžně používá většina webových stránek. Jsou užitečné pro Vás i pro nás.

Na našich stránkách využíváme cookies nezbytné k zajištění funkčnosti webu, analytické cookies ke sběru a vyhodnocení dat ve službě Google Analytics a FB pixel cookies služby YouTube, protože si na našem webu můžete přehrát videa nahrána primárně na YouTube.

Abychom mohli zajistit efektivní a příjemné fungování našeho webu, prosíme Vás o jejich povolení. Jak spravujeme Vaše osobní údaje a jaké cookies používáme, si můžete přečíst zde.


Program nabízí Šporcla, Nohavicu balet i hvězdy operního nebe

4.6.2012 Mladá fronta DNES str. 6 Příloha – Smetanova Litomyšl 

 

ČTVRTEK 14. ČERVNA

SLAVNOSTNÍ ZAHAJOVACÍ KONCERT – ČESKÁ FILHARMONIE A FAZIL SAY II. zámecké nádvoří

Bedřich Smetana: Valdštýnův tábor, op. 14, symfonická báseň Claude Debussy: Moře, L. 109, tři symfonické skizzy Petr Iljič Čajkovskij: Koncert č. 1 b moll pro klavír a orchestr, op. 23 Vystoupí: Fazil Say klavír, Česká filharmonie, dirigent Jakub Hrůša 20.00 hodin

PÁTEK 15. ČERVNA

ČESKÁ FILHARMONIE A FAZIL SAY II. zámecké nádvoří

Bedřich Smetana: Valdštýnův tábor, op. 14, symfonická báseň Claude Debussy: Moře, L. 109, tři symfonické skizzy Petr Iljič Čajkovskij: Koncert č. 1 b moll pro klavír a orchestr, op. 23 Vystoupí: Fazil Say klavír, Česká filharmonie, dirigent Jakub Hrůša 20.00 hodin

SOBOTA 16. ČERVNA

EXTERNÍ KONCERT VE SVITAVÁCH -FAZIL SAY Kulturní centrum Fabrika, Svitavy

Fazil Say je nejen vynikající klavírista, brilantně zvládající standardní klavírní repertoár, ale také improvizátor, skladatel či tvůrce vlastních variací skladeb, v nichž často strhne publikum jazzovými rytmy a prstovým ekvilibrismem. Samostatný recitál tak slibuje nahlédnutí do širokého spektra jeho umění, představí se ve skladbách Johanna Sebastiana Bacha, Bedřicha Smetany, ale také vlastních a zcela jistě dojde i na jeho slavné přídavky.
Vystoupí: Fazil Say klavír 17.00 hodin BEDŘICH SMETANA: PRODANÁ NEVĚSTA II. zámecké nádvoří

Komická zpěvohra ve třech jednáních na libreto Karla Sabiny Vystoupí: Mařenka: Linda Ballová j.h., Jeník: Aleš Briscein j.h.
Soubor opery Moravského divadla Olomouc režie: Michael Tarant, dirigent: Petr Šumník 21.00 hodin

NEDĚLE 17. ČERVNA

HVĚZDY OPERNÍHO NEBE – MARCELLO GIORDANI II. zámecké nádvoří

V galakoncertu světově proslulého tenoristy zaznějí nejznámější árie, dueta a sbory z oper a řada oblíbených evergreenů, neapolských a sicilských písní. G. Verdi – Síla osudu, Luisa Miller, Nabucco F. Cilea – Arlézanka, G. Puccini – Tosca P. Mascagni – Sedlák kavalír G. Rossini – Vilém Tell, G. Bizet – Carmen… S. Gastaldon – Musica proibita, M. Costa – Era de maggio E. De Curtis – Ti voglio tanto bene, A. Buzzi-Peccia – Mal d'amore G. Cali – E vui durmiti ancora, S. Cardillo – Core ‘ngrato…
Vystoupí: Marcello Giordani – tenor, Marianna Kulikova – mezzosoprán Pražský filharmonický sbor – sbormistr Lukáš Vasilek Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK dirigent Steven Mercurio 19.30 hodin

PONDĚLÍ 18. ČERVNA

JIŘÍ TEML: ČERT A KÁČI ANEB PEKLO V PEKLE II. zámecké nádvoří

Premiéra dětského muzikálu pro sólisty, sbor a instrumentální soubor volně na motivy známé pohádky; libreto Jan Tůma Vystoupí: Kühnův dětský sbor, instrumentální soubor režie: Eliška Hrubá Toperczerová, dirigent: Jiří Chvála 18.00 hodin

ÚTERÝ 19. ČERVNA

PAVEL ŠPORCL – LA FOLIA II. zámecké nádvoří

Projekt houslového virtuosa tentokrát na barokní téma.
Na programu Antonio Vivaldi, Arcangelo Corelli, Francesco Geminiani, Pietro Locatelli, Jean-Baptiste Lully, Marin Marais, Jean-Marie Leclair Vystoupí: Pavel Šporcl – housle The Czech Ensemble Baroque Orchestra Peter Zajíček – koncertní mistr 21.00 hodin

STŘEDA 20. ČERVNA

PAVEL ŠPORCL – LA FOLIA II. zámecké nádvoří

Projekt houslového virtuosa tentokrát na barokní téma Na programu Antonio Vivaldi, Arcangelo Corelli, Francesco Geminiani, Pietro Locatelli, Jean-Baptiste Lully, Marin Marais, Jean-Marie Leclair Vystoupí: Pavel Šporcl housle The Czech Ensemble Baroque Orchestra Peter Zajíček koncertní mistr 21.00 hodin

ČTVRTEK 21. ČERVNA

GREATER DALLAS YOUTH ORCHESTRA OBRÁZKY Z VÝSTAVY II. zámecké nádvoří

Aaron Copland: The Promise of Living z opery Líbezná země Xi Wang: Fall at Barnard Cottage, česká premiéra skladby psané na objednávku k 40. výročí založení orchestru Antonín Dvořák: Karneval, op. 92, koncertní předehra Modest Petrovič Musorgskij: Obrázky z výstavy, suita pro orchestr v instrumentaci Maurice Ravela Vystoupí: Greater Dallas Youth Orchestra, dirigent Richard Giangiulio 19.00 hodin

PÁTEK 22. ČERVNA

GIACOMO PUCCINI: LA BOHÉME II. zámecké nádvoří

Festivalová premiéra zásadního díla italského verismu.
Opera o čtyřech aktech, libreto dle románu H. Murgera.
Život bohémy napsali Giuseppe Giacosa a Luigi Illica.
Vystoupí: Mimi Pavla Vykopalová Rodolfo Peter Berger Musetta Jana Sibera Marcello Svatopluk Sem Kühnův dětský sbor Orchestr, sbor a balet Státní opery režie: Ondřej Havelka, dirigent: Ondrej Lenárd 21.00 hodin

SOBOTA 23. ČERVNA

VARHANNÍ KONCERT NA TÉMA: B-A-C-H Kapitulní chrám Povýšení sv. Kříže

Skladby J. S. Bacha a jeho tvorbou a jménem inspirovaných tvůrců.
J. S. Bach: Sonáta pro flétnu a cembalo h moll, BWV 1030 Preludium a fuga C dur, BWV 547 Ferenc Liszt: Fantazie a fuga na téma B-A-C-H Sigfrid Karg-Elert: Sonáta pro sólovou flétnu Miloš Sokola: Passacaglia quasi toccata B-A-C-H Jaroslav Tůma: Improvizace na téma B-A-C-H Vystoupí: Yoshimi Oshima flétna, Jaroslav Tůma varhany, cembalo 16.00 hodin NA HRANÁCH STYLŮ – RECITÁL JAROMÍRA NOHAVICI II. zámecké nádvoří

Recitál písničkáře, textaře, překladatele a libretisty uvedený v tradičním cyklu přesahových koncertů. Hostem večera je přítel Jaromíra Nohavici, varšavský akordeonista a klavírista Robert Kuśmierski.
Jarek Nohavica již beze sporu patří mezi legendy našeho folku a mnohé jeho písničky takřka zlidověly. Jako první z českých písničkářů se stal na konci loňského roku nositelem ceny Premio Tenco, která je každoročně již několik desítek let udělována v rámci Festivalu autorských písní v italském San Remu. Zařadil se tak mezi interprety zvučných jmen, k nimž patří například Jacques Brel, Donovan, Nick Cave, Bulat Okudžava nebo Leonard Cohen, kteří toto významné ocenění získali v minulosti.
V současném souvislém dvouhodinovém koncertním programu s ním vystupuje jako host vynikající polský akordeonista Robert Kuśmierski. V doprovodu kytary nebo heligonky představuje Jarek Nohavica většinu svých nejznámějších písní z třicetiletého koncertního vystupování, zazní ale i nejnovější skladby z připravovaného nového alba.
Další podrobnosti najdete na webu http://www.nohavica.cz.
Vystoupí: Jaromír Nohavica zpěv, kytara, heligonka a Robert Kuśmierski akordeon, klavír 21.00 hodin NEDĚLE 24. ČERVNA

KONCERT NA PŘÁNÍ – TMAVOMODRÝ SVĚT JAROSLAVA JEŽKA II. zámecké nádvoří

Nejslavnější písně i orchestrální skladby z divadelních her, revue a filmů Jiřího Voskovce, Jana Wericha a Jaroslava Ježka.
Vystoupí: Pěvečtí sólisté Taťána Roskovcová, Dagmar Zázvůrková, Petr Macháček, Petr Píša, Michal Stejskal DASHA zvláštní host večera Zatrestband swingový orchestr ReBelcanto Pardubice, Komorní filharmonie Pardubice Marko Ivanović – dirigent 18.00 hodin

PONDĚLÍ 25. ČERVNA

KONCERT NA PŘÁNÍ – TMAVOMODRÝ SVĚT JAROSLAVA JEŽKA II. zámecké nádvoří

Nejslavnější písně i orchestrální skladby z divadelních her, revue a filmů Jiřího Voskovce, Jana Wericha a Jaroslava Ježka.
Vystoupí: Pěvečtí sólisté Taťána Roskovcová, Dagmar Zázvůrková, Petr Macháček, Petr Píša, Michal Stejskal DASHA zvláštní host večera Zatrestband swingový orchestr ReBelcanto Pardubice, Komorní filharmonie Pardubice Marko Ivanović – dirigent 19.30 hodin

ÚTERÝ 26. ČERVNA

KANAGAWA UNIVERSITY SYMPHONIC BAND II. zámecké nádvoří

Koncert předního japonského mládežnického tělesa dechových nástrojů z Jokohamy.
Masaru Kawasaki: Modlitba č. 1 Dirge, česká premiéra „žalozpěvu pro orchestr", věnovaného hirošimské tragédii Masaru Kawasaki: Romance pro trubku a symfonický orchestr Hiroshi Hoshina: Znovuzrození Toshio Mashima: Song of a Great Tree Ottorino Respighi: Římské pínie Johann Strauss: Netopýr Julius Ernst Fučík: Vjezd gladiátorů Vystoupí: Miroslav Kejmar – trubka, Kanagawa University Symphonic Band, Hostující dirigent Hiroshi Hoshina, dirigent Toshiro Ozawa 19.00 hodin

STŘEDA 27. ČERVNA

BOHEMIA BALET II. zámecké nádvoří

Výběr nejlepších choreografií z repertoáru tanečního souboru (Hudba ze zvukového záznamu) Fryderyk Chopin / Michail M. Fokin: Les Sylphides Rekonstrukce původní Fokinovy choreografie na hudbu F. Chopina je klenotem klasického repertoáru Spiritual kvintet / Petr Zuska: Růže Taneční variace šéfa baletu ND Praha Petra Zusky na oblíbenou desku Spirituál kvintetu Písničky z roku raz dva Antonín Dvořák / Kateřina DedkováFranková: Česká suita Podobně jako Dvořákova hudba je i nápaditá choreografie jemnou stylizací lidového repertoáru a folkloru Vystoupí: Bohemia balet Jaroslav Slavický umělecký vedoucí 21.00 hodin

ČTVRTEK 28. ČERVNA

HUDBA A SLOVO Smetanův dům

Otomar Kvěch: Bouře a klid, melodram na verše Emy Destinnové Premiéra orchestrální verze Jiří Pauer: Labutí píseň, pro baryton a komorní orchestr na slova A. P. Čechova Sylvie Bodorová: Kafkovy sny, melodram na české a německé texty Franze Kafky Wolfgang Amadeus Mozart: Symfonie č. 35 D dur, KV 385 „Haffnerova" Vystoupí: Soňa Červená – umělecký přednes Ivan Kusnjer – baryton Pražská komorní filharmonie, dirigent Marek Štilec 19.30 hodin

PÁTEK 29. ČERVNA

GEORGES BIZET: CARMEN II. zámecké nádvoří

Opera o čtyřech dějstvích; libreto podle novely Prospera Mériméa napsali Henri Meilhac a Ludovic Halévy.
Provedení ve francouzském originále, české titulky.
Vystoupí: Carmen – Jana Sýkorová Don José – Luciano Mastro Escamillo – Jakub Kettner Michaela – Agnieszka Bochenek- Osiecka Soubor opery Národního divadla Moravskoslezského Ostrava, režie Marián Chudovský, dirigent Robert Jindra 21.00 hodin

SOBOTA 30. ČERVNA

EXTERNÍ KONCERT V LANŠKROUNĚ -ČTVERO ROČNÍCH DOB Děkanský kostel sv. Václava, Lanškroun

Arcangelo Corelli: Concerto grosso da chiesa c moll op. 6, č. 3 Antonio Vivaldi: Čtvero ročních dob Cyklus koncertů pro housle a orchestr doprovázený textem autorových vlastních sonetů Vystoupí: Ivan Ženatý – housle, Otakar Brousek – umělecký přednes Barocco sempre giovane umělecký 17.00 hodin GEORGES BIZET: CARMEN II. zámecké nádvoří

Opera o čtyřech dějstvích; libreto podle novely Prospera Mériméa napsali Henri Meilhac a Ludovic Halévy.
Provedení ve francouzském originále, české titulky.
Vystoupí: Carmen – Jana Sýkorová Don José – Luciano Mastro Escamillo – Jakub Kettner Michaela – Agnieszka Bochenek- Osiecka Soubor opery Národního divadla Moravskoslezského Ostrava, režie Marián Chudovský, dirigent Robert Jindra 21.00 hodin

NEDĚLE 1. ČERVENCE

ANTONÍN DVOŘÁK: MŠE D DUR, OP. 86 „LUŽANSKÁ" II. zámecké nádvoří

Slavná mše Antonína Dvořáka zazní v původní varhanní verzi při příležitosti 125. výročí premiéry jako doprovod tradiční bohoslužby.
Vystoupí: Celebruje: Mons. Tomáš Halík Martin Jakubíček – varhany Český filharmonický sbor Brno, dirigent Petr Fiala 10.15 hodin POCTA PERNŠTEJNŮM – RADEK BABORÁK A VÍDEŇŠTÍ KLASIKOVÉ II. zámecké nádvoří

Joseph Haydn: Symfonie č. 7 C dur, Hob. I:VII „Poledne" W. A. Mozart: Koncert č. 4 Es dur pro lesní roh a orchestr, KV 495 Ludwig van Beethoven: Symfonie č. 5 c moll, op. 67 „Osudová" Vystoupí: Česká sinfonietta lesní roh, umělecký vedoucí a dirigent Radek Baborák 18.00 hodin SIMONA ŠATUROVÁ – GLORIA Kapitulní chrám Povýšení sv. Kříže Árie a písně barokních mistrů; na programu mj.: Georg Friedrich Händel, Johann Sebastian Bach, Tarquinio Merula, Antonio Caldara Vystoupí: Simona Šaturová – soprán Collegium Marianum, umělecká vedoucí Jana Semerádová 21.30 hodin

STŘEDA 4. ČERVENCE

THOMAS HAMPSON – LINGUA ANGELORUM II. zámecké nádvoří

Antonín Dvořák: Symfonie č. 8 G dur „Anglická", op. 88 Sylvie Bodorová: Lingua angelorum Světová premiéra písňového cyklu pro sólový hlas a velký symfonický orchestr k 400. výročí úmrtí Rudolfa II. na italské, latinské, osmanské, španělské, anglické, jidiš, hebrejské, české a německé verše a texty. Kompozice je věnována jednomu z nejuznávanějších barytonistů současnosti Thomasu Hampsonovi.
Vystoupí: Thomas Hampson – baryton Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK Asistent dirigenta Marek Štilec, dirigent Christopher Zimmerman 20.00 hodin HENRY PURCELL: KRÁLOVNA VÍL / THE FAIRY QUEEN Zahrady a špýchar zámku Nové Hrady u Litomyšle

Přidané představení!
Večer v areálu rokokového zámečku Nové Hrady s provedením opery na motivy Shakespearova Snu noci svatojánské. Inscenace je nastudována na objednávku festivalu pro unikátní barokní přírodní divadlo.
Česká premiéra scénického provedení opery.
Vystoupí: Lenka Máčiková, Jiří Sulženko, Anna Hlavenková, Jaroslav Březina, Jan Šťáva Český chlapecký sbor Boni Pueri Soubor historických nástrojů Le Chamarré Château Ensemble režie: Magdalena Švecová, dirigent, cembalo: David Švec 21.00 hodin

ČTVRTEK 5. ČERVENCE

HENRY PURCELL: KRÁLOVNA VÍL / THE FAIRY QUEEN Zahrady a špýchar zámku Nové Hrady u Litomyšle

Přidané představení!
Večer v areálu rokokového zámečku Nové Hrady s provedením opery na motivy Shakespearova Snu noci svatojánské. Inscenace je nastudována na objednávku festivalu pro unikátní barokní přírodní divadlo.
Česká premiéra scénického provedení opery.
Vystoupí: Lenka Máčiková, Jiří Sulženko, Anna Hlavenková, Jaroslav Březina, Jan Šťáva Český chlapecký sbor Boni Pueri Soubor historických nástrojů Le Chamarré Château Ensemble režie: Magdalena Švecová, dirigent, cembalo: David Švec 21.00 hodin

PÁTEK 6. ČERVENCE

ANTONÍN DVOŘÁK: JAKOBÍN II. zámecké nádvoří

Publikem i kritikou oceňovaná nová inscenace opery o třech dějstvích na libreto Marie Červinkové-Riegrové.
Provedení v češtině, české a anglické titulky.
Vystoupí: Bohuš z Harasova -Roman Janál Julie – Maria Kobielska Jiří – Aleš Voráček Terinka – Alžběta Poláčková Benda – Vladimír Doležal Orchestr Národního divadla, Sbor Opery Národního divadla Balet Opery Národního divadla, Kühnův dětský sbor režie: Jiří Heřman, dirigent Tomáš Netopil 20.00 hodin HENRY PURCELL: KRÁLOVNA VÍL / THE FAIRY QUEEN Zahrady a špýchar zámku Nové Hrady u Litomyšle

Přidané představení!
Večer v areálu rokokového zámečku Nové Hrady s provedením opery na motivy Shakespearova Snu noci svatojánské. Inscenace je nastudována na objednávku festivalu pro unikátní barokní přírodní divadlo.
Česká premiéra scénického provedení opery.
Vystoupí: Lenka Máčiková, Jiří Sulženko, Anna Hlavenková, Jaroslav Březina, Jan Šťáva Český chlapecký sbor Boni Pueri Soubor historických nástrojů Le Chamarré Château Ensemble režie: Magdalena Švecová, dirigent, cembalo: David Švec 21.00 hodin

SOBOTA 7. ČERVENCE

GIUSEPPE VERDI: LA TRAVIATA II. zámecké nádvoří

Marie Fajtová v titulní roli opery o třech dějstvích. Libreto podle románu Alexandra Dumase ml. Dáma s kaméliemi Francesco Maria Piave.
Provedení v italském originále, české a anglické titulky.
Vystoupí: Violetta – Valéry Marie Fajtová Alfréd Germont – Tomáš Juhás George Germont – Ivan Kusnjer Orchestr Národního divadla Sbor Opery Národního divadla Balet Opery Národního divadla režie: Jana Kališová, dirigent Ondrej Lenárd 21.00 hodin HENRY PURCELL: KRÁLOVNA VÍL / THE FAIRY QUEEN Zahrady a špýchar zámku Nové Hrady u Litomyšle

Přidané představení!
Večer v areálu rokokového zámečku Nové Hrady s provedením opery na motivy Shakespearova Snu noci svatojánské. Inscenace je nastudována na objednávku festivalu pro unikátní barokní přírodní divadlo.
Česká premiéra scénického provedení opery.
Vystoupí: Lenka Máčiková, Jiří Sulženko, Anna Hlavenková, Jaroslav Březina, Jan Šťáva Český chlapecký sbor Boni Pueri Soubor historických nástrojů Le Chamarré Château Ensemble režie: Magdalena Švecová, dirigent, cembalo: David Švec 21.00 hodin

NEDĚLE 8. ČERVENCE

ZÁVĚREČNÝ KONCERT – NEJVĚTŠÍ SYMFONICKÉ MALIČKOSTI II. zámecké nádvoří

Rozloučení s 54. Smetanovou Litomyšlí 2012 bude velkým sólem pro Symfonický orchestr Českého rozhlasu, který pod taktovkou Libora Peška přednese výběr z nejpopulárnějších melodií klasické hudby. Finále festivalu patří výjimečnému provedení Čajkovského Slavnostní předehry 1812 tradičně doprovázené synchronní dělostřelbou. Pachelbel: Kánon D dur / Elgar: Pochod č. 1 D dur Suk: Píseň lásky / Ketelbey: Na perském trhu Grieg: Solvejžina píseň, V síni krále hor / Fibich: Poem Chačaturjan: Šavlový tanec / Copland: Hoedown – Tancovačka Bernstein: Candide / Dvořák: Humoreska / Chabrier: Espana Rimskij-Korsakov: Let čmeláka / Smetana: Skočná Čajkovskij: Slavnostní předehra 1812, op. 49 Vystoupí: Společnost přátel dělostřelby, Jihlava Symfonický orchestr Českého rozhlasu, dirigent Libor Pešek 18.00 hodin

Foto popis| Pavel Šporcl Populární houslista přijede do Litomyšle se speciálním představením, které je inspirované barokní hudbou.
Foto autor| Foto: Slavomír Kubeš, MF DNES

Foto popis| Jaromír Nohavica zazpívá na zámku 23. června.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2022
Designed by: wwworks.cz