Pěvkyně Smetanovy Litomyšle navždy odešla

Search
Close this search box.

 

5.8.2011 Svitavský deník str. 7 Svitavsko/Servis  ZDENĚK VANDAS

 

Litomyšl, Praha – Diváky hudebního světa zasáhla smutná zpráva. V pondělí 1. srpna srpna zemřela ve věku 87 let dlouholetá sólistka opery Národního divadla Milada Šubrtová, která se svými rolemi zapsala i do historie litomyšlského festivalu.
Své první angažmá získala po soukromém studiu v Opeře (dnešní Státní opera), od roku 1948 byla pak plných třiačtyřicet sezón sólistkou Národního divadla. Její soprán obsáhl jak koloraturní, tak i dramatické party – z Pucciniho jak Musettu, tak i Toscu, z Verdiho Violettu i lady Macbeth, ve Smetanových operách vedle Karoliny třeba i Libuši. Na Smetanově Litomyšli vystoupila celkem sedmkrát. Začala v roce 1956 Jitkou v Daliboru, dále zde představila svoji Ludiši v Braniborech, Miladu v Daliboru, dvakrát Krasavu v Libuši a Fibichovu Šárku.
S Litomyšlí se rozloučila úlohou Kateřiny v Pauerově Zuzaně Vojířové v roce 1982. Byla též čestným hostem jubilejního 40. ročníku v roce 1998 spolu s Ivo Žídkem, Václavem Zítkem, Marcelou Machotkovou a dalšími bývalými předními sólisty litomyšlského festivalu. Obdržela též Cenu Thálie za celoživotní mistrovství.

Foto popis|
Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz