Režisér Kubala: Do Litomyšle by se určitě hodil krásný celovečerní film

Search
Close this search box.

1.7.2011 Svitavský deník str. 3 Svitavsko IVETA NÁDVORNÍKOVÁ

 

Litomyšl – Největší baletní projekt za posledních několik let Sirael se točil v Litomyšli. Autorem je výtvarník Jan Kunovský. Režisér Martin Kubala natáčel v Praze a v Litomyšli. V rodišti Bedřicha Smetany si vybral barokní zámecké divadélko, muzeum antiky nebo piaristický kostel. Jedná se o příběh věčného hledání umělce, který se snaží zobrazit ženskou tvář. Snímek měl předpremiéru ve středu večer na festivalu Smetanova Litomyšl. Režisér MARTIN KUBALA měl ten večer ale napilno.

* Do předpremiéry zbývá jen pár hodin. Jaké máte pocity?

Rozporuplné. Ještě dneska totiž točíme záznam koncertu Babí Jar. A to je poměrně náročná věc, takže nemám čas na trému. Spíše se věnuji jiným věcem.

* Co má dokument Sirael divákům říci?

Chtěl bych, aby si z toho každý vzal, co semulíbí a aby se lidem líbilo aspoň něco.

* Jaký je rozdíl mezi natáčením Sirael a pořadu Smetanova Litomyšl den po dni?

Při natáčení Sirael byla velká zima. Jinak ale rozdíly nevidím, protože se tu cítím jako mezi svými.

* Máte už připravené další projekty, které byste chtěl realizovat v Litomyšli?

Pro Litomyšl přemýšlím pořád o něčem. Chtěl bych tady nejraději trávit co nejvíce času. Ale nic konkrétního nemohu zatím prozradit, protože je to běh na dlouhou trať. Nemohu prozrazovat, nejsem si jistý. Příští rok snad zase budeme natáčet na festivalu Smetanova Litomyšl i nějaký zajímavý koncert. Rádi bychom šli do spolupráce s Litomyšlí hlouběji, ale všechno se plánuje hodně dopředu.

* Co vás jako režiséra na Litomyšli nejvíce přitahuje?

Měna Litomyšli nejvíce přitahuje, co se týká reálií, že je to filmařsky panenské město. Adaptace do různých minulých století je poměrně velmi jednoduchá. Stačí odmontovat dopravní značky a zakázat automobilům vjezd. Ale hlavně se tady cítím opravdu jako doma.

* Myslíte si, že se Litomyšl hodí pro celovečerní film nebo pohádku, která se tady ještě nikdy netočila?

Tady by se dal natočit krásný celovečerní film. A pohádka na zámku by byla ideální.

* Takže o tom uvažujete?

No, já o tom uvažuji. Ale je to otázka. Vsoučasné době je kladen velký důraz na finanční prostředky. I když natáčení v Litomyšli vyšlo paradoxně levněji než v Praze. Myslím tedy v případě Sirael. Je to tím, že právě ty adaptace jednotlivých objektů do minulé podoby byly jednoduché. Navíc vstřícnost paní kastelánky a lidí ze štábu Smetanovy Litomyšle, kteří se podíleli na filmu.

* Jak dlouho už do města pracovně jezdíte?

Takových dvanáct nebo čtrnáct let. Dělal jsem tu často kameramana hlavního koncertu, který jedenkrát za festival dělala Česká televize. Pak jsem tu točil film o festivalu Smetanova Litomyšl. To jsem tady tehdy strávil asi dva měsíce. Apotom jsme vymysleli projekt Smetanova Litomyšl den po dni.

***

Pozn.: Režisér Martin Kubala a výtvarník Jan Kunovský si Litomyšl a zámek oblíbili. Dokonce natolik, že se stali sponzory toalet v památce Unesco.

Foto autor| Foto: František Renza (SL)
Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz