Sběratel povozil cestovatele Zikmunda historickou Tatrou

Search
Close this search box.

17.6.2011 Svitavský deník str. 3 Svitavsko IVETA NÁDVORNÍKOVÁ

 

Litomyšl – Pravidelným návštěvníkem festivalu Smetanova Litomyšl je i legendární cestovatel Miroslav Zikmund. I letos přijel dvaadevadesátiletý cestovatel s partnerkou Marií na několik dní do Litomyšle. A včera odpoledne na ně čekal netradiční výlet.
Naleštěná černá Tatra 603 ze šedesátých let čekala před hotelem na Miroslava Zikmunda. A za volantem seděl sběratel veteránů Josef Flídr z Horního Újezdu. Několik přátel totiž uspořádalo pro cestovatele malý výlet po okolí města a návštěvu muzea bicyklů v Nových Hradech.
Miroslav Zikmund byl nadšený, Litomyšl považuje za druhý domov. „Znali jsme se s malířem Bohdanem Kopeckým. Byl to můj starý, dobrý kamarád. Sedávali jsme u Mydláře na vínečku. Teď jsme tam byli s Marií a sedli jsme si na tu židli, kde sedával Bohdan. Dali jsme si víno na jeho počest," řekl Miroslav Zikmund.
Tatrovky jsou pro cestovatele osudové. V jedné takové s Jiřím Hanzelkou vyrazili v roce 1947 do Afriky. Zikmund obdivuje všechny nadšence do starých aut. „ K veteránistům chovám obdiv. Jsou to fandové a napůl šílenci, v tom dobrém slova smyslu. Když si někdo vezme do palice, že najde vrak a dá ho dohromady, jako Karel Loprais, který našel naši Tatru 805 a celou ji opravil," dodal Miroslav Zikmund. Tatrou 603 nejel včera poprvé. Vzpomínal, že sám měl i Tatraplán, s osmiválcovým motorem, takže to bylo podle jeho slov žihadlo.
V Litomyšli se Miroslav Zikmund s partnerkou Marií zdrží do soboty, kdy se vrací domů do Zlína. Včera si užili koncert Dagmar Peckové a dnes je čeká Novosvětská symfonie Antonína Dvořáka.

Více: svitavsky.denik.cz/zikmund

Foto popis| SBĚRATEL VETERÁNŮ Josef Flídr z Horního Újezdu (vpravo) včera svezl cestovatele Miroslava Zikmunda se ženou Marií Litomyšlí a okolím. Pro cestovatele přijel Tatrou 603.
Foto autor| Foto: Deník/ Iveta Nádvorníková
Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz