Sgrafita v Litomyšli ohrožuje voda

Search
Close this search box.

7.5.2015    Právo    str. 13   Severovýchodní Čechy Zdeněk Seiner  

Vloni bylo zahájeno restaurování unikátních sgrafit na pivovaru litomyšlského zámku. Letos pokračuje, ale snaha města, aby lešení zmizelo z jihovýchodní fasády vstupní věže zámeckého pivovaru do zahájení letošního mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl, se zřejmě mine se skutečností.

 

            Sgrafita ohrožuje vzlínající vlhkost. „Už víme, že se to bohužel nestihne. Letos bude lešení na zámeckém pivovaru do podzimu,“ potvrdil starosta Litomyšle Radomil Kašpar (KDU-ČSL).

            „Největší poškození sgrafit je na jihovýchodní fasádě ve výšce do 1,5 metru od úrovně terénu. Tady jsou totiž sgrafita, na rozdíl od jihozápadní fasády, provedena až k zemi, a tak dochází k jejich trvalému provlhčování a k následnému působení vodorozpustných solí a mrazových cyklů,“ vysvětlil základní problém a hlavní důvod protahování restaurátorských prací Jan Vojtěchovský z Fakulty restaurování Univerzity Pardubice. Vlhkost je důvodem, proč je vlastní obnova sgrafit odkládána minimálně na druhou polovinu roku. Musí nejprve dojít k izolaci a k odvlhčení zdiva. Podle odborníků ale i pak je třeba čekat, možná až dva roky, až se bude moci pokračovat na obnově sgrafit. Záchrana sgrafit na zámku, který je zapsán na seznamu kulturních památek UNESCO především díky svým sgrafitům, není lacinou záležitostí. „Z programu regenerace památek bude uvolněno ministerstvem kultury jen na zámecký pivovar 317 tisíc korun, město Litomyšl pak ze svého rozpočtu vydá 71 tisíc korun,“ informovala Jana Bisová, mluvčí litomyšlské radnice.

            „Na odvlhčení věže zámeckého pivovaru slíbilo ministerstvo kultury 671 tisíc korun a město přidá 197 tisíc,“ přikývl starosta Kašpar. Práce na sgrafitech, přestože letos probíhají v těsném kontaktu s účinkujícími a návštěvníky operního festivalu, by neměla tuto významnou kulturní a společenskou akci nijak vážně komplikovat. „Jsme se Smetanovou Litomyšlí dohodnuti, že v průběhu festivalu budou práce korigovány a lešení bude opatřeno zástěnou,“ slíbil Antonín Dokoupil z litomyšlské radnice. Zámecký pivovar je místem, kde se Bedřich Smetana narodil, místem opředeným legendami i úsměvnými epizodami. Naléhavou opravu sgrafit hudbymilovní návštěvníci zřejmě budou tolerovat, restaurování nutně potřebují i sgrafita na vlastním zámeckém objektu. „V tomto případě jde o majetek Národního památkového ústavu,“ upozornila Bisová. I tady se od loňského roku opravuje.

 

***

 

V průběhu festivalu Smetanova Litomyšl budou práce korigovány

 

Foto popis| Sgrafita litomyšlského zámku jsou učebnicovým příkladem renesanční architektury.

Foto autor| Foto archív PRÁVA

 

Regionální mutace| Právo – severovýchodní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz