Skladatel Březina představí operní novinku

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 02.07.2019 , Zdroj: Haló noviny , Strana: 10 , Autor: (the) , Vytištěno: 43 000 , Rubrika: Servis – TV programy , Země: Česko

Návštěvníkům festivalu Smetanova Litomyšl je současný hudební skladatel Aleš Březina jako autor dobře znám. K napsání nové opery se inspiroval fascinujícím příběhem talentované židovské malířky Charlotte Salomonové, jež nepřežila koncentrační tábor v Osvětimi. Budoucím generacím však zanechala strhující dílo.

Její dramatizovanou autobiografii ve více než sedmi stech obrazech s názvem Leben oder Theater? skladatel Březina pojal jako nenásilně vnímaný komorní muzikál pod názvem Charlotte: Tříbarevná hra se zpěvy. Tvůrčí novinku premiérově nastudoval kanadský soubor Theaturtle Toronto, který jej po uvedení v Praze představí také na festivalu v Litomyšli (5. 7.).

»Salomonová své dílo zamýšlela jako singspiel, tedy tvar, v němž mají hudba, zpěv, slovo, pohyb a výtvarná složka stejně důležitou roli,« informovala nás tisková mluvčí SL Jana Bisová. Podle jejího vyjádření ve hře vystupuje jedenáct performerů, zpěváků a hudebníků.

»Operní pěvci zpívají široké žánrové rozpětí od operních árií až po ryze muzikálová čísla, protože předloha – tedy 769 kvašů Charlotty Solomonové – je tak pestrá, různorodá, humorná i tragická, že by byla škoda se omezit na jeden žánr,« upřesňuje skladatel Aleš Březina. »Je to hudební divadlo, ve kterém jsme usilovali o to, aby text, výtvarná stránka a hudba neznatelně přecházely do sebe.«

Neuvěřitelně silný lidský příběh z období holokaustu a dalších nacistických zvěrstev je plný hledání a tápání dospívající dívky a ženy, rodinné tragédie, radostí života i blížícího se zla. »Jsou okamžiky, kdy tou nejsilnější hudbou je také ticho,« upozornil dále Březina. Kromě něho se na realizaci novinky podíleli britská scénografka a režisérka Pamela Howardová a kanadský libretista a herec Alon Nashman.

Předčasně zesnulá Charlotte Salomonová byla berlínskou umělkyní židovského původu. Rozsáhlé autobiografické dílo vytvořila ve francouzském exilu v letech 1941-42, kam ji poslali rodiče. Deportaci do osvětimského nacistického pekla se však nevyhnula. Téměř osm set obrazů, doprovázených texty a hudebními odkazy, stihla před deportací předat místnímu lékaři. Nyní je cyklus děl součástí sbírek Židovského historického muzea v Amsterdamu.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz