Skladby si vybírali diváci sami

Search
Close this search box.

25.6.2014    Svitavský deník    str. 3   Svitavsko PETR ŠILAR    

Na koncert klasické hudby přilákali pořadatelé mladé lidi pořadem Klasika je cool

Litomyšl – Jak přilákat mladé lidi na koncert klasické hudby? Recept našli pořadatelé festivalu Smetanova Litomyšl. Během pondělního koncertu Klasika je cool připravili pro diváky nejen známé melodie, ale i soutěž o tablet. Hlavně však dovolili všem používat mobilní telefony a nabídli možnost ovlivnit, jaké skladby bude orchestr hrát.

            „Nasadili jsme tento pořad proto, že děláme koncerty pro děti, ale chyběl pořad pro mládež. Hledali jsme formu, jak zaujmout tyto diváky v dnešní éře mobilů. Tak jsme tedy propojili mobilní telefony a klasickou hudbu,“ prozradil prvotní nápad ředitel Smetanovy Litomyšle Jan Pikna.

 

Premiéra

 

S pořadem Smartfonie, který zazněl v druhé polovině představení, přišla Janáčkova filharmonie Ostrava. Byl připraven speciálně pro Smetanovu Litomyšl. Hudebníci s dirigentem Janem Kučerou si tedy odbyli premiéru, která nemá na poli klasické hudby obdoby.

            Čím je tento pořad tak specifický? Majitelé chytrých mobilních telefonů a tabletů si stáhli do svých přístrojů aplikaci, která jim umožňovala hlasovat o tom, co vzápětí uslyší. Orchestr tedy hrál podle přání diváků. Ti však nevěděli přesný název skladby. Na výběr tak bylo například mezi rychlou či pomalou skladbou, romantickou či klasicistní. „Bylo to dobré. Nejvíce se mi líbilo hlasování, i když jsem nehlasovala,“ ohodnotila výběr skladeb teprve devítiletá Natálie Kopecká z Chotěboře.

 

Technika

 

Pozitivních ohlasů se dočkal koncert i u středoškoláků. „Koncert se mi líbil velice. Nejvíce zpracování. Já bych lépe pojistila techniku, aby nedocházelo k problémům,“ vyjádřila se studentka gymnázia Andrea Tylichová. Ta narazila na drobné technické nedostatky v podobě výpadků sítě, které představení doprovázely. „Byl to z hlediska techniky experiment. Nebylo možné odzkoušet aplikaci v takovém rozsahu, takže to bylo poprvé a naostro,“ řekl Jan Pikna.

            V jednom momentě se totiž do sítě připojilo několik stovek lidí. Kolaps pak způsobili hlavně ti, kteří se místo hlasování věnovali jiným aktivitám. Díky zajímavým skladbám a moderátorovi Janu Maxiánovi, kterého znají mnozí jako hudebníka z kapely Nightwork, se zájem převážně mladého publika během vystoupení zaměřil na hlasování a problémy tak ustaly.

O tom, že se podařilo mladým lidem představit díla autorů, která znají mnozí jen z hodin hudební výchovy, svědčí i fakt, že během hraní změnili na koncert názor. „Hodně lidí z naší třídy vymýšlelo, proč nejít. Po koncertu se však jednohlasně shodli, že to bylo super,“ podotkla Andrea Tylichová.

            Nejspokojenější asi odcházela slečna, která v losování vstupenek vyhrála tablet, což byl další tahák na koncertní představení. Spokojeni byli i organizátoři, kteří se dočkali pozitivních reakcí od diváků. „Takto nějak má vypadat koncert v jednadvacátém století,“ prohlásil jeden z nich.

 

Foto popis| MOBILNÍ TELEFONY obvykle na koncert vážné hudby nepatří. Během pondělního koncertu však byl nutnou výbavou, aby vše proběhlo tak, jak pořadatelé vymysleli.

Foto autor| Foto: Deník/ Petr Šilar

Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz