Slovenska filharmonie a společný stát

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 14.10.2019 , Zdroj: Týdeník Rozhlas , Strana: 10 , Autor: Petr Veber , Vytištěno: 14 500 , Rubrika: Nalaďte si , Země: Česko

Slovenská filharmonie vznikla v roce 1949, sedmdesáté výročí letos oslaví v bratislavské Redutě dvěma mimořádnými koncerty 24. a 25 října. Na stanici D-dur připomene Český rozhlas její jubileum o posledním říjnovém víkendu.

V čase dvou bloků Na návštěvě, to znamená v sobotu a pak i v neděli vždy od osmi do dvanácti a v repríze poobakrát hned další den od půlnoci do čtvrté ráno, dostane orchestr prostor pro své starší i novější nahrávky. Z dob společného státu Čechů a Slováků jich je v archivu hodně, ale k dispozici jsou samozřejmě i snímky z poslední doby.

U zrodu Slovenské filharmonie stáli po druhé světové válce dvě osobnosti s mezinárodním renomé – český dirigent Václav Talich a slovenský dirigent Ludovít Rajter, který byl v čele prvního profesionálního slovenského orchestru do roku 1961. Na uměleckém profilování tělesa se potom podíleli šéfdirigenti Tibor Frešo, Ladislav Slovák, Vladimir Verbickij, Bystrík Režucha, Aldo Ceccato, Peter Feranec, Emmanuel Villaume… V letech 1991 až 2001 byl šéfem Ondrej Lenárd, o desetiletí později pak šéf Symfonického orchestru Českého rozhlasu v Praze. V Bratislavě se na několik let objevili také Češi Libor Pešek, Jiří Bělohlávek a Vladimír Válek a úzký vztah – i když bez funkce – míval se Slovenskou filharmonií Zdeněk Košler, jemuž nakonec udělili čestný titul šéfdirigenta in memoriam. Častými hosty jsou v Redutě Leoš Svárovský a Petr Altrichter.

Třetí sezonou je teď šéfdirigentem britský umělec James Judd. Na 17. listopad nyní těleso chystá ve spolupráci se Symfonickým orchestrem Slovenského rozhlasu a dirigentem Petrem Valentovičem koncert k 30. výročiu Nežnej revolúcie. A v červnu 2020 má otevřít spolu s Adamem Plachetkou festival Smetanova Litomyšl. Je charakteristické, že k podzimnímu výročí Slovenská filharmonie připravuje jubilejní program z magické hudby současného slovenského autora Vladimíra Godára v kombinaci s Dvořákovou Osmou symfonií.

Oba skladatelé budou ve vysílání stanice D-dur také zastoupeni.

***

Sobota 26. a neděle 27. října, ČRo D-dur, 8.00-12.00

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz