Smetana bude konečně za patriota

Search
Close this search box.

6.2.2014    Mladá fronta DNES    str. 2   Kraj Hradecký (dp)  

 

Litomyšlané by možná byli rádi, kdyby jejich slavný rodák skladatel Bedřich Smetana proslul i jako vášnivý patriot. Pravda je taková, že se Smetana v Litomyšli sice před 190 lety narodil, ale o sedm let později se jeho rodina odstěhovala a skladatel se o rodné město už nezajímal.

Přesto festival Smetanova Litomyšl při svém 56. ročníku představí skladbu, o níž se dá hovořit jako o prvním (a asi posledním) hudebním spojení Bedřicha Smetany a Litomyšle. „Zazní světová premiéra skladby Na cestě z Litomyšle, kterou na naši objednávku píše skladatel Lukáš Hurník,“ uvedl dramaturg operního festivalu Vojtěch Stříteský.

Smetana se do Litomyšle za svého života vrátil jen dvakrát. V září roku 1867 přijal pozvání děkana Šanty a na jednu noc se v Litomyšli zastavil. Při cestě vlakem do Prahy si do zápisníku zapsal pár tónů s poznámkou „Září 867 na cestě z Litomyšle“.

„Je to polkový motiv, který Smetana už nikdy nerozvíjel. Lukáš Hurník svou skladbu napíše právě na základě tohoto motivu,“ uvedl Stříteský. Premiérou symfonické fantazie Lukáše Hurníka vyvrcholí závěrečný koncert, na němž zazní i Dvořákova Novosvětská či Smetanova Vltava.

Mezinárodní operní festival se uskuteční od 13. června do 6. července 2014. Bude delší a bohatší než v předchozích letech. Pořadatelé přichystali 34 pořadů, z toho sedm oper, tři galakoncerty, představení pro děti, balet i experimenty, při nichž zazní třeba hudba skupiny Pink Floyd.

„Nikdy jsem neměl možnost prezentovat sedm operních titulů a tolik koncertů, které z opery vycházejí,“ říká dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.

Foto popis| Na festivalu poprvé zazní skladba Na cestě z Litomyšle.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – Hradecký kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz