Smetana, Dvořák i Orff. Festival nabízí velké slevy

Search
Close this search box.

 

7.6.2011 Mladá fronta DNES str. 2 Kraj Pardubický
David Půlpán

 

Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl začíná už v pátek. Vstupenky na řadu atraktivních koncertů se neprodaly a pořadatelé je nabízejí se slevou.

LITOMYŠL Pořadatelé Smetanovy Litomyšle řeší nečekaný problém. Zbývají jim vstupenky na atraktivní koncerty, které by vminulých letech byly pravděpodobně rychle vyprodány. Pár dní před zahájením operního festivalu je nabízejí pouze za polovinu původní ceny.
Lidé, kteří chtějí uslyšet klasickou hudbu ve špičkovém provedení uprostřed nádherného renesančního zámku, mají šanci. Samozřejmě – Eva Urbanová v opeře Turandot je už dávno vyprodaná, ale se slevou mohou jít na Českou filharmonii nebo na mimořádné hudebnětaneční vystoupení s hudbou Carla Orffa a Igora Stravinského nazvané Písně a tance lásky. Za polovic jsou i vstupenky na Dvořákovu Stabat Mater i balet Svěcení jara.
„Snad z důvodu finanční krize a nejistoty z chystaných reforem v nabídce zůstaly i pořady velmi atraktivní, které by v minulosti byly vyprodány mezi prvními," uvedl ředitel operního festivalu Jan Pikna. Upozornil, že prodej zlevněných vstupenek před začátkem festivalu je v Litomyšli již pravidlem.
Festival od pátku 10. června do 4. července nabídne skoro dvacet pět tisíc vstupenek, dvacet osm pořadů pokrývajících širokou škálu uměleckých forem, žánrů a slohů. Nejlevnější lístek na koncert České filharmonie díky slevě nestojí 490 korun, ale pouze 255 korun. Filharmonici uvedou Mahlerovu Symfonii č. 4 pro velký orchestr se sopránovým sólem a doplní ji předehra z opery Prodaná nevěsta, kterou sám Gustav Mahler jako dirigent kdysi nasazoval až po prvním jednání, aby tu nádheru slyšelo i neukázněné vídeňské publikum, chodící do opery pozdě.
Levnější je i Donizettiho opera Nápoj lásky v podání souboru opery Národního divadla v Praze. Nejlevnější lístek se prodává nikoliv za 390 korun, ale jen za necelých dvě stě.
Zlevněné lístky mohou zájemci koupit v prodejních místech Ticketportal, v Pardubicích například pod Zelenou branou, v Chrudimi v informačním centru.
Diváci v Litomyšli v posledních letech dávají stále více najevo, že chtějí „lehčí" koncerty. S lístky na Koncert na přání složený z oblíbených rockových písní skupiny Queen potíže nejsou.

Návštěvníci festivalu ušetří při prohlídce zámku

Sleva na vstupenku není jediná, kterou letos mohou lidé v Litomyšli získat. Poprvé mají příležitost díky zakoupenému lístku na koncert koupit se slevou i vstupenku na zámek.
„Návštěvníci, kteří předloží vstupenku z kteréhokoliv představení Smetanovy Litomyšle, získají slevu na vstup do historické expozice. Vstupenka pro dospělého stojí 120 korun, po předložení lístku zaplatí 70 korun, což je podlemne zajímavá sleva," uvedla kastelánka litomyšlského zámku Jana Sehnalová.

Litomyšl nabízí cestu do nitra festivalu

Organizátoři přehlídky vylepšili i loňskou novinku – prohlídky zákulisím festivalu.
Lidé si budou moci opět o víkendech zaplatit cestu do nitra festivalu, projít si šatnu, maskérnu, vyzkoušet si ovládání zastřešení nad druhým zámeckým nádvořím. Nebudou ale už tolik závislí na tom, zda se strefí do víkendu, kdy bude zákulisí plné rekvizit, kulis a kostýmů. „Tentokrát jsme na víkendy objednali garderoby ze Státní opery v Praze. Díky tomu budou mít prohlídky stále stejnou kvalitu a nikdo nebude ošizen tím, že přijel ve špatný víkend," uvedl Pikna.
Na konci prohlídky organizátoři slibují přípitek.

FAKTA Pořady festivalu s 50% slevou

Neděle 12. června II. zámecké nádvoří Carl Orff, Igor Stravinskij Písně a tance lásky Sobota 18. června Kapitulní chrám Povýšení sv. Kříže Jan Jirásek: Paralelní světy, Veljo Tormis: Zaklínání železa Sobota 18. června II. zámecké nádvoří Dalibor & Lohengrin – Příběhy bájných rytířů Neděle 19. června II. zámecké nádvoří Česká filharmonie Smetana – Novák – Mahler Středa 22. června II. zámecké nádvoří Svěcení jara, baletní představení Národního divadla Pátek 24. června II. zámecké nádvoří Antonín Dvořák: Stabat Mater Středa 29. června II. zámecké nádvoří Igor Stravinskij: Pták Ohnivák, Dmitrij Šostakovič: Symfonie č. 13 b moll „Babí Jar" Sobota 2. a neděle 3. července II. zámecké nádvoří Gaetano Donizetti: Nápoj lásky

Foto popis| Festival po třiapadesáté Festival Smetanova Litomyšl začne v pátek zahajovacím koncertem s Českou písní Bedřicha Smetany a symfonií č. 9 s Ódou na radost Ludwiga van Beethovena.
Foto popis| Amadeus Strhující příběh Mozarta a jeho rivala Saliériho se odehraje v Litomyšli.
Foto popis| Hvězda Na závěr festivalu vystoupí koloraturní sopranistka Sumi Jo.
Foto autor| Foto: archiv

Foto popis| Vyprodaná Eva Urbanová Česká filharmonie druhé nádvoří zámku nevyprodala, ani Šostakovič. Eva Urbanová, která se do Litomyšle vrací v roli Turandot, s tím neměla problémy.
Foto autor| 3x Foto: Archiv MF Dnes

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz