Smetanově Litomyšli odešly s dirigentem i velké plány

Search
Close this search box.

8.8.2007 Mladá fronta DNES str. 1 Kraj Pardubický (fil)8.8.2007 Mladá fronta DNES str. 1 Kraj Pardubický (fil)

Litomyšl – Výjimečný koncert, který by přenesl pódium Smetanovy Litomyšle na zimní stadion, měl v příštím roce překvapit návštěvníky padesátého ročníku festivalu.
Kvůli tragické smrti dirigenta Františka Preislera ale musí pořadatelé své velké plány seškrtat.
"Připravovali jsme zcela výjimečný hudební projekt, který se měl kvůli charakteru hudby i kvůli nutné větší kapacitě diváků odehrát na zimním stadionu. Měl to být skutečně velký, mimořádný koncert, který ale bez Františka Preislera prakticky nelze uskutečnit," říká umělecký ředitel Smetanovy Litomyšle Vojtěch Stříteský.
Vysvětluje, že spolu s dirigentem připravovali pro jubilejní ročník festivalu koncert, který měl spojit svět klasické a rockové hudby. Třiatřicetiletý František Preisler ale zemřel 30. července při koupání v moři na dovolené v Itálii. Dirigent pocházel z České Třebové a v kraji se podílel na řadě významných kulturních počinů. Letos na jaře převzal cenu města České Třebové.
"Panu Preislerovi jsme udělili cenu za jeho přínos České Třebové v oblasti kultury. Spolupracoval s našimi kulturními institucemi a díky němu u nás vystupovala Česká filharmonie, Olomoucká i Brněnská filharmonie, celebrity klasické hudby, od Urbanové po Svěceného a letos dokonce dvakrát Lucie Bílá," řekl starosta České Třebové Jaroslav Zedník.
Poslední rozloučení s Františkem Preislerem proběhlo v úzkém rodinném kruhu. Rodiče jej pochovali v rodinné hrobce na Městském hřbitově v České Třebové.

Foto popis|

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz