Smetanova Litomyšl měla důstojnou tečku. Mahlera

Search
Close this search box.

7.7.2010 Mladá fronta DNES str. 2 Kraj Pardubický Věra Drápelová

 

LITOMYŠL Přehlídka Smetanova Litomyšl v minulých letech přitahovala pozornost výraznými počiny nadregionálního významu, ať už jimi byly recitály světových hvězd či velké vokálněinstrumentální projekty. Takové dominanty v letošní dramaturgii chyběly. Finanční krize očividně zasáhla i tuto přehlídku, a tak se sázelo víc na jistotu.
Nicméně nedělní závěrečný koncert nabídl program, jemuž nelze vytknout povrchní vstřícnost. Uvedením symfonické věty Blumine Gustava Mahlera, jež byla původně součástí Symfonie č. 1, a písňového cyklu Chlapcův kouzelný roh festival připomněl 150.výročí narození tohoto skladatele, které připadá na dnešní den. Pražská komorní filharmonie vedená Tomášem Netopilem se osvědčila jako univerzální symfonické těleso, které neslevuje ze svých hlavních kvalit, jimiž jsou zvuková vytříbenost a komorní zřetelnost. Špičkové mahlerovské pěvce u nás ovšem v současnosti nemáme. Barytonista Ivan Kusnjer umí dobře a zvučně zazpívat noty, ale v porovnání se světovými mahlerovskými "vypravěči" jako je Thomas Hampson nebo Matthias Goerne zůstává jen u vnějškově kultivované formy, jíž chybí obsah. Mezzosopranistka Dagmar Pecková stále umí zaujmout nádhernou barvou hlasu a temperamentním podáním, na druhou stranu ve střední a nižší poloze její hlas ztrácí oporu a nosnost. Vrcholné mahlerovské kreace této pěvkyně zachycuje supraphonské CD z poloviny 90. let.
Druhou polovinu večera vyplnila Dvořákova Symfonie č. 6, která nedosahuje popularity Novosvětské, není však méně kvalitní. Zpěvná a měkká hra orchestru byla důstojnou tečkou za letošní Smetanovou Litomyšlí, jež se napřesrok určitě bude chtít vrátit k ambicióznějším projektům.

Foto popis| K narozeninám. Dagmar Pecková zapěla dílo Gustava Mahlera Chlapcův kouzelný roh. Výročí jeho 150. narození si připomínáme právě dnes.
Foto autor| Foto: Michal Klíma, MF Dnes

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz