Smetanova Litomyšl slaví 50 let

Search
Close this search box.

13.6.2008 Mladá fronta DNES str. 21 Litomyšl – příloha

Přehlídka klasické a vážné hudby začne v rodišti slavného českého skladatele již příští středu

Letos bude mezinárodní operní festival Smetanova LITOMYŠL SLAVNOSTNÍ.

Díla litomyšlského rodáka budou při jubilejním padesátém ročníků dominovat. Ovšem operní přehlídka slibuje mnohem víc, bude mít letos nejatraktivnější program ve své historii. "Ve výsledku to bude festival takový, jaký jsme si přáli, konkurenceschopný z hlediska evropské hudební scény, festival překračuje hranice lokálního provinčního významu. Na první pohled je to Smetanův festival největší, nejdelší, nejbohatší, ale nejde o ta nej. Hlavní je spousta mimořádně kvalitní hudby při zachování mimořádné interpretační kvality," uvedl umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský.
Padesátý ročník, bezmála šedesátiletá historie Je trochu zvláštní, že Litomyšl slaví kulaté výročí svého festivalu, když jeho první ročník se konal už v roce 1949. Důvod je jednoduchý – v letech 1951, 1966-1973 a v roce 1975 se festival neuskutečnil. 50. Smetanova Litomyšl se proto koná v roce 2008.
Ze Smetanových oper je tou nejslavnostnější bezesporu Libuše, a tak není divu, že tato jeho opera s Evou Urbanovou v titulní roli a souborem opery pražského Národního divadla 18. června 50. ročník festivalu zahájí. Dvakrát potom budou moci diváci zhlédnout premiéru nové inscenace nejoblíbenější české opery Prodaná nevěsta, kterou pro Smetanovu Litomyšl rovněž připravuje Národní divadlo Praha. Dílo Bedřicha Smetany však zazní i v dalších pořadech – cyklus symfonických básní Má vlast provede Česká filharmonie s dirigentem Liborem Peškem, autorovu tvorbu komorní ve dvou pořadech představí Smetanovo trio a klavíristka Jitka Čechová.
Litomyšl uvidí několik světových premiér Světovou operu bude reprezentovat Rossiniho Lazebník sevillský, kterou nastudovala Janáčkova opera Národního divadla v Brně a Nabucco Giuseppe Verdiho, se kterou přijede Státní opera Praha. Operní árie a dueta v podání koloraturního sopránu, sopránu a mezzosopránu zazní také v závěrečném koncertu, který rovněž připomene 150. výročí narození Giacoma Pucciniho.
Zastoupeny však budou i další hudební formy: balet Romeo a Julie Sergeje Prokofjeva v podání baletního souboru Národního divadla v Brně, velká oratorní díla Requiem Antonína Dvořáka s Dagmar Peckovou a Českou filharmonií, díla hudebně-dramatická zastoupí koncertní verze scénické hudby k dramatu Henrika Ibsena Peer Gynt Edvarda Griega se známými herci pražských divadel a souborem Státní opery Praha, pořad Vivat Carolus Quartus v zámeckém divadélku, nedávno zesnulého Petra Ebena připomene jeho varhanní skladba Job, ze Starého zákona bude číst Marek Eben.
S orchestrálním koncertem vystoupí přední americké mládežnické těleso Boston Youth Symphony Orchestra. "Jedná se patrně o vůbec nejlepší mládežnický orchestr na světě," uvedl ředitel festivalu Jan Pikna.
Ve varhanním matiné představí Aleš Bárta českou premiéru transkripce Novosvětské symfonie Antonína Dvořáka. Zajímavým projektem bude pořad Gershwin -Bernstein s oblíbenou Rhapsody in Blue v podání tureckého pianisty Fazila Saye a symfonií Kaddish Leonarda Bernsteina, kde bude text předčítat Soňa Červená, pěvkyně, která poprvé a naposled účinkovala na Smetanově Litomyšli přesně před 50 lety. Opět je připraven speciální pořad pro děti – muzikál The Angels Lukáše Hurníka.
Světovou premiéru bude mít v Litomyšli oratorium Sylvie Bodorové Mojžíš, která ji napsala na objednávku Smetanovy Litomyšle.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz