Smetanova Litomyšl slaví padesátku

Search
Close this search box.

11.2.2008 Mladá fronta DNES str. 5 Kultura – kraj Hradecký (ČTK)11.2.2008 Mladá fronta DNES str. 5 Kultura – kraj Hradecký (ČTK)

Litomyšl – Jubilejní 50. ročník Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl se bude soustředit zvláště na slavnostní díla a tvorbu skladatele, jehož jméno nese ve svém názvu. Smetanova díla budou uvedena od 18. června do 5. července celkem šestkrát.

"Letos festival na rozdíl od předchozích ročníků nemá žádný podtitul, vše je koncipováno jako velká oslava. Tématem budou slavnostní věci, opery, Smetanovské kusy. Vrchol bude již na začátku, začínáme Libuší, o dva dny později zazní Prodaná nevěsta," řekl ředitel festivalu Jan Pikna.

V titulní úloze Libuše vystoupí Eva Urbanová za doprovodu souboru opery pražského Národního divadla, které pro festival připravuje rovněž novou inscenaci premiéry Prodané nevěsty v režii Magdaleny Švecové. Dílo Bedřicha Smetany zazní i v cyklu symfonických básní Má vlast v provedení České filharmonie s dirigentem Liborem Peškem. Autorovu tvorbu komorní ve dvou pořadech představí Smetanovo trio a klavíristka Jitka Čechová.

Návštěvníci přehlídky se mohou těšit také na světovou premiéru oratoria Mojžíš české skladatelky Sylvie Bodorové. "Píše jej pro nás na naši objednávku," uvedl Pikna. V díle inspirovaném Starým zákonem vystoupí mimo jiné Gabriela Beňačková.

Zastoupeny však budou i další hudební formy. Klasický balet Romeo a Julie Sergeje Prokofjeva uvede Národní divadlo v Brně, velká oratorní díla zastoupí Requiem Antonína Dvořáka s Dagmar Peckovou a Českou filharmonií.

Vloni zesnulého Petra Ebena připomene jeho varhanní skladba Job, v níž bude ze Starého zákona číst Marek Eben.

 

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – východní Čechy (hradec králové)

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz