Smetanova Litomyšl ve světě dětí

Search
Close this search box.

23.3.2007 Evropské noviny str. 8 Regiony a EU (zr)23.3.2007 Evropské noviny str. 8 Regiony a EU (zr)

LITOMYŠL – 49. ročník Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl se pod záštitou prezidenta republiky Václava Klause, ministra kultury Václava Jehličky a hejtmana Pardubického kraje Michala Rabase uskuteční ve dnech 15. června až 1. července 2007. Spolupořádají ho Pardubický kraj, Město Litomyšl a Smetanova Litomyšl, o.p.s. za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky a ve spolupráci s Národním památkovým ústavem, územním odborným pracovištěm Pardubice. Program 49. ročníku festivalu nese podtitul VE SVĚTĚ DĚTÍ. Ačkoli nabídka dvou desítek pořadů je tradičně bohatá a pestrá, ústřední téma jednotlivé komponenty celé dramaturgie propojuje. V programu jsou tituly určené pro mladé posluchače, pořady s dětskou tematikou a díla mládeži obecně blízká, pro ni přijatelná. Pro Smetanovu Litomyšl připravuje choreografka Ladislava Košíková originální taneční pojetí Kytice Bohuslava Martinů, v tomtéž pořadu diváci shlédnou Janáčkovu scénickou koláž Rákoš Rákoczy. Pro nejmenší posluchače jsou připraveny operní aktovky Zvířátka a loupežníci Otmara Máchy a Císařovy nové šaty Jiřího Temla či operní představení Benjamina Brittena Kominíček. Oblíbený Koncert na přání, nesoucí stejně jako celá letošní dramaturgie podtitul Ve světě dětí, tentokrát uvede melodie známé z pohádek, večerníčků, dětských filmů a seriálů.
Dominantou dramaturgie jsou samozřejmě díla operní. Spolupráce festivalu a pražského Národního divadla pokračuje novou inscenací Smetanovy Hubičky, poprvé zazní na Smetanově Litomyšli slavná Pucciniho Manon Lescaut (Opera NDM Ostrava) a v české premiéře bude provedena soudobá duchovní opera Víťazoslava Kubičky Kristův dotyk. Z operních árií jsou sestaveny dva mimořádné pěvecké galakoncerty, jež celý 49. ročník festivalu orámují. V zahajovacím koncertu sopranistka Eva Urbanová oslaví spolu se svými hosty dvacetiletí své umělecké kariéry, ročník pak vyvrcholí pořadem z cyklu Hvězdy operního nebe, když své umění představí jeden z nejlepších tenoristů současnosti Torsten Kerl. Svět opery je zastoupen také v mimořádném projektu Prsten beze slov. Orchestr pražského Národního divadla provede pod taktovkou vynikajícího amerického dirigenta Johna Fioreho suitu symfonické hudby z Wagnerovy operní tetralogie Prsten Nibelungův.
Mimořádné zážitky slibují rozsáhlá díla vokálně-instrumentální, především Dvořákovo oratorium Svatá Ludmila či oblíbená Orffova kantáta Carmina burana, již bude dirigovat Jiří Kout.
V programu však neschází ani hudba symfonická, instrumentální, komorní a sborová, žánrově přesahovými budou dva pořady Putovali hudci, jednou se Zuzanou Lapčíkovou a podruhé s pozoruhodným souborem etnické hudby Czaldy-Waldy Quartet.
Během 17 dnů letošní Smetanovy Litomyšle se odehraje 20 pořadů, z toho 11 na hlavní festivalové scéně – ve druhém nádvoří zámku Litomyšl, po jednom koncertu v litomyšlském kapitulním chrámu a v Muzeu antického umění, tři pořady budou ve Smetanově domě. Poprvé se bude jeden pořad Smetanovy Litomyšle konat v Lidovém domě a také v nově rekonstruovaném respiriu před pedagogickou školou. Součástí programu jsou také dva externí koncerty – v Lanškrouně Chrámové nokturno a v Chrudimi bude uvedena duchovní opera Kristův dotyk.
Na pokrytí 20 milionového rozpočtu se kromě Ministerstva kultury České republiky, Pardubického kraje a Města Litomyšl podílejí zejména sponzoři.
"Těší nás, že organizátoři festivalu zvolili téma "Ve světě dětí", protože je to právě jejich svět her, snů a fantazie, který často inspiruje i náš svět dospělých. I my se snažíme myslet při naší práci na naše potomky, protože našimi stavbami, dálnicemi a železnicemi, měníme tvář této země pro budoucí generace, tedy pro naše děti," řekl Ing. Josef Hájek, generální ředitel a předseda představenstva Skanska DS, a.s., generální partner festivalu.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz