Smetanova Litomyšl

Search
Close this search box.

18.6.2010 SANQUIS str. 28 Výstava Jana Nekolová

 

Bouřlivý potlesk sklidil šestiletý Bedřich Smetana 4. října roku 1830 při svém prvním vystoupení na akademii litomyšlských studentů. Hraběcí tajemník musel malého Bedřicha vyzdvihnout na ramena, aby na něj všichni viděli.
O padesát let později se Smetana vrací do rodného města na slavnostní odhalení své pamětní desky…
Litomyšl svého rodáka uctívala od nepaměti. A uctívá jej dodnes.

Oslava to tehdy roku 1880 byla velkolepá. Během plesu na starém Karlově, kde Smetana kdysi poprvé zahrál na klavír, se s ním setkal i jeho obdivovatel, začínající učitel Alois Jirásek. Ten si poznamenal: „… pohlédl na mne, ruku podal. Nezapomenu, jak se na mne laskavě podíval, jak se mile, a přece nějak trpce usmál. Nepromluvil…" Možná se už v těchto zářijových dnech roku 1880 zrodila myšlenka pořádat každoroční hudební slavnost na počest slavného rodáka. Ale trvalo ještě sedmdesát let, než byl 4. června 1949 zahájen nový operní festival Smetanova Litomyšl. Ten večer zazněly na druhém zámeckém nádvoří jako první tóny Dalibora.
Operní árie na improvizovaném pódiu dominují i dnes. „Každá inscenace působí jinak, venkovní prostředí přináší nový rozměr, s hudebními nástroji se mísí zvuky živé přírody…," přibližuje atmosféru v romantických kulisách renesančního zámku ředitel přehlídky Jan Pikna.
Které milníky ve 20. století Smetanova Litomyšl pamatuje? Například roku 1965 byla poprvé uvedena opera jiného autora než Smetany – Svätopluk od Eugena Suchoně. A pak se festival na několik let odmlčel. Obnoven byl v roce 1974, právě sto let poté, co se na masopustní úterý v zámeckém pivovaru narodil Bedřich Smetana. „Když Zdeněk můj ve svatém nadšení…" rozléhá se opět po dlouhé době po zámeckém nádvoří Daliborova árie.

Ve znamení výročí

Tradice tedy pokračuje, Litomyšl se znovu proměňuje v hudební stánek. Aby však festival dosáhl dnešního věhlasu, musí si nějaký čas počkat. Roku 1992 se mění vedení festivalu i programová skladba: do půvabného městečka přijíždějí už nejen známí hudebníci z Čech, ale také z celého světa. Ze Smetanovy Litomyšle se stává špičkový mezinárodní svátek hudby.
A co čeká festivalové návštěvníky letos? „Máme několik velkých témat. Jsou jimi jednak jubilanti – Chopin, Mahler, Martinů, Off enbach. Další motiv představuje výročí 700 let od nástupu Lucemburků na český trůn. Jan Lucemburský a jeho syn Karel nechali zřídil pražské arcibiskupství a zároveň i biskupství litomyšlské. Bezpochyby tak započal kulturní rozmach města Litomyšl," vysvětluje Jan Pikna. Světovou premiéru skladby Alexandra Mullenbacha Král Jan, zvaný Slepý bude hrát – jak jinak – Lucemburský komorní orchestr Les Musiciens. Zazpívají rovněž Dagmar Pecková a Eva Urbanová, Pavel Šporcl vystoupí s cimbálovkou Romano Stilo, přijede francouzský písničkář Joël Bros… Na programu nechybí opera Bedřicha Smetany – Prodanou nevěstu pro tuto příležitost nastudoval soubor Národního divadla spolu s Divadlem Continuo. smetanova litomyšl, 11. 6.-5. 7., www.smetanovalitomysl.cz

Kulisy zámku dodávají operám jedinečné kouzlo

Foto autor| Foto: archiv Smetanova Litomyšl, F. Renza, IAAC, H. Hejdová, Státní opera Praha/P. Brenkus, M. Kubica

O autorovi| Text Jana Nekolová

 

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz