Smetanova Litomyšl bude později a kratší

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 19.05.2021 , Zdroj: Právo , Strana: 14 , Autor: Ludmila Žlábková , Vytištěno: 57 071 , Prodáno: 57 071 , Infotype: Nepojmenováno , Datum importu: 19.05.2021 00:55 , Čtenost: 191 787 , Rubrika: Z regionů , AVE: 80 629,15 Kč , Země: Česko , GRP: 2,13

Tematické duplicity: Smetanova Litomyšl, Kultura a cestovní ruch

Třiašedesátý ročník národního festivalu Smetanova Litomyšl s podtitulem Klíče od domova se uskuteční 1. až 11. července a nabídne 30 pořadů. Předprodej bude zahájen 26. května.

Pořadatelé měli připraveny dvě verze programu. Delší a kratší. Nakonec zvolili pozdější, tedy kratší, ale koncentrovanější termín. „V jedenácti dnech nás čekají až tři pořady denně,“ uvedl ředitel festivalu Jan Pikna. Program se ale i letos musí obejít bez účasti zahraničních umělců.

„Společně se zaposloucháme například do Mé vlasti, jejího severského pandánu, symfonické básně Finlandia, moravských a slovenských národních písní, Rumunských tanců, latinskoamerické hudby ve Velkém finále, Irské suity či se v Ptáku Ohnivákovi navrátíme do světa slovanských pohádek,“ vyjmenoval umělecký ředitel Vojtěch Stříteský.

Návrat opery

Zatímco loni byl kvůli pandemii program redukován na komorní pořady, letos se na nádvoří litomyšlského zámku vrátí opery. Janáčkova opera Národního divadla Brno přiveze Pucciniho Bohému a Evžena Oněgina od Petra Iljiče Čajkovského, Opera Národního divadla moravskoslezského Ostrava pak Dvořákovu Rusalku a Smetanovu Hubičku. Návštěvníci se na zámku v Nových Hradech mohou těšit na premiéru mimořádného projektu Třikrát Ariadna s díly Monteverdiho, Bendy a Martinů.

„Když se řekne Litomyšl, vybaví se mi vyjmenovaná slova po m, neboť pravopis mě vždy bavil, trať číslo 018 Choceň–Litomyšl a vzpomínám také na festival Mladá Praha, v rámci kterého jsem vystoupil právě na koncertě v Litomyšli. Ale především Smetanova Litomyšl. Prvně jsem zde ještě v dětství navštívil představení Dvořákova oratoria Stabat mater. Letos mám tu čest vydat se na festival poprvé jako interpret,“ svěřil se klavírista Matyáš Novák. Poslední festivalový den se Novák představí v recitálu, sestaveném z děl představitelů národních škol z období romantismu.

Chybět nemohou ani Festivalové zahrady. Volně přístupná doprovodná scéna Smetanovy Litomyšle nabídne nejen přenosy z nádvoří, ale mimo jiné i koncert Anety Langerové, kapely Jelen nebo francouzských The Cracked Cookies.

„Novinkou je formát Večerní klasika. Krátké koncerty komorní klasické hudby mohou být skvělým prvním krůčkem pro ty, kteří se na operu v nádvoří ještě necítí,“ vysvětlila dramaturgyně Petra Soukupová.

Litomyšl výtvarná

I letos nebude chybět Smetanova výtvarná Litomyšl, která tentokrát uvede 18 výstav. Kromě místních galerií a muzea ovládne i veřejný prostor města. Nabídne druhý ročník open-air výstavy předních českých umělkyň a umělců Plán B a také odhalení sochy Krištofa Kintery. „Kinterova sedmimetrová plastika pro Litomyšl nazvaná Praying Wood představuje klečící antropomorfní postavu a měla být vrcholem minulého ročníku výtvarného festivalu. Její výrobu ve slovenské Galantě však v roce 2020 zkomplikovala pandemie a uzavření hranic,“ představila jednu z instalací ředitelka městské galerie Martina Zuzaňáková.

 

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz