Smetanova Litomyšl bude spolupracovat s Rakouskem

Search
Close this search box.

4.9.2015    Svitavský deník    str. 2   Svitavsko (bko)    

Světoznámý český hudební festival a rakouský protějšek z Grafeneggu si řekli své ano

Zjistili jsme

Litomyšl – Zástupci správní rady a organizátoři festivalu Smetanova Litomyšl navštívili během posledního srpnového týdne dolnorakouské městečko Grafenegg. Od roku 2007 se zde koná mezinárodní hudební festival podobný tomu v Litomyšli.

 

Staré s novým

 

Grafenegg je obec se třemi tisíci obyvateli a malebným zámkem. V roce 2007 pod ním vyrostlo venkovní pódium pro dva tisíce lidí a stará architektura místní krajiny tak byla obohacena o moderní otevřenou scénu. Ta se nazývá Wolkenturm a díky tvaru ulity má vynikající akustiku. Později byla v parku nedaleko zámku vybudována také koncertní hala, která slouží jako alternativa v případě špatného počasí.

            Během několika let se festival v Grafeneggu pod vedením klavíristy Rudolfa Buchbindera rozrostl na jeden z nejzajímavějších kulturních podniků tohoto druhu v Rakousku. Jeho pořadatelé chtějí prohloubit svou spolupráci se Smetanovou Litomyšlí i s dalšími českými festivaly. „Festival v Grafeneggu má svůj rezidenční orchestr, který už letos vystupoval na Smetanově Litomyšli. Domluvili jsme se na pokračování a prohloubení spolupráce a na možnosti uspořádat společné akce,“ nechal se slyšet předseda správní rady Smetanovy Litomyšle Roman Línek.

 

Tříleté plány

 

Zástupce Smetanovy Litomyšle zaujal i způsob rakouského financování kulturních akcí. „Systém řízení kultury v Dolním Rakousku je ojedinělý. Společnost dolnorakouské kultury zajišťuje 33 nejdůležitějších akcí v regionu. Líbilo se mi například jejich závazné tříleté financování kultury. Dramaturgové si tak mohou lépe rozplánovat jednotlivé roky, aby s penězi dobře vyšli,“ řekl Roman Línek.

 

Větší než český

 

Festival v Grafeneggu podporuje všechny druhy kulturních aktivit, tedy nejen koncerty, ale také galerie, divadla a další kulturní střediska. Zástupci Smetanovy Litomyšle na své návštěvě zavítali na dva koncerty na venkovním pódiu. „Ačkoli se náš litomyšlský festival podobá svou formou tomu v Grafeneggu, jejich velikost se nedá srovnat. Grafenegg navštěvují nejlepší orchestry světa, například z Vídně, Bostonu nebo Izraele,“ uvedl dramaturg českého protějšku Vojtěch Stříteský.

            Spolupráce dvou významných festivalů byla zahájena už předloni. „Byli bychom rádi, kdyby se orchestr z Grafeneggu v budoucnu zúčastnil také jubilejního 60. ročníku Smetanovy Litomyšle,“ uzavřel Vojtěch Stříteský.

 

Foto popis| LIDÉ přicházejí na zámek, aby zhlédli představení Smetanovy Litomyšle.

Foto autor| Foto: Deník/Michele Vojáček

Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz