Smetanova Litomyšl festival s geniem loci

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 08.06.2019 , Zdroj: Deník Víkend , Strana: 6 , Vytištěno: 144 660 , Země: Česko

Třiačtyřicet pořadů v pětadvaceti dnech, nejlepší čeští i zahraniční umělci, zásadní díla autorů nejen klasické hudby, ale také pohodové Festivalové zahrady, Smetanova výtvarná Litomyšl a řada dalších doprovodných programů. To je 61. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl, který se uskuteční od 13. června do 7. července.

Letošní ročník nebude v ničem zaostávat za loňským jubilejním. Mimořádně rozsáhlá je například operní řada, čítající deset titulů. Přijedou s nimi všechna naše národní divadla, pražské uvede novou inscenaci Smetanova Dalibora, brněnské Donizettiho Nápoj lásky, Hry o Marii Bohuslava Martinů a Janáčkovy Příhody lišky Bystroušky, ostravské Lady Macbeth Mcenského újezdu od Dmitrije Šostakoviče, Pucciniho Triptych a rockovou operu Jesus Christ Superstar. V zahraniční produkci souboru z Toronta čeká diváky opera Charlotte skladatele Aleše Březiny. Na letní stagionu v zámku Nové Hrady je letos nachystána česká premiéra scénického provedení opery Christopha Willibalda Glucka Paris a Helena, dětem je věnována opera Jiřího Temla Kocour v botách. Virtuózními operními áriemi v galakoncertu bezpochyby oslní světová sopranistka Olga Peretyatko.

K bohatému programu navíc Smetanova Litomyšl servíruje doprovodnou scénu Festivalové zahrady. Svěže zelené trávníky Klášterních zahrad v Litomyšli přímo vybízejí k lenošení. Dramaturgie si zde s klasikou hraje, propojuje ji s ostatními žánry, ukazuje její různé podoby. Za příznivého počasí nabízí velkoplošná obrazovka hudební pořady, víkendy jsou pak celodenní sled koncertů, divadelních představení, workshopů a programů pro děti. Díky festivalovým partnerům, kteří jednotlivé dny připravují, jsou zahrady otevřeny návštěvníkům zdarma. Na první partnerský víkend se můžeme těšit už od 14. do 16. června, kdy pro hosty chystá zajímavý program Česká spořitelna. Zapište si tedy do diářů Smetanový víkend s Českou spořitelnou.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz