Smetanova Litomyšl je připravena

Search
Close this search box.

4.2.2016    Právo    str. 13   Severovýchodní Čechy Zdeněk Seiner       

Na všechny otázky týkající se programu, sponzorství, ekonomiky, organizace i prodeje vstupenek mohou už teď odpovědět organizátoři 58. ročníku Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl.

 

„Festivalový program je kompletní už tři týdny. Je to výrazná změna proti minulosti. Prostě lidé si to žádají, vyšli jsme jim vstříc,“ řekl Právu dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský. Festival letos začne ve čtvrtek 9. června a skončí v neděli 3. července.

            „Přináší celkem 31 pořadů v celkem 36 předvedeních. Tři pořady budou mít reprízy,“ spočítal Stříteský.

            Přestože rozpočet není v ohromujících astronomických cifrách jako v jubilejních ročnících, je poměrně vysoký a odráží ochotu sponzorů i ministerstva kultury festivalu v kvalitě a počtu představení pomoci.

„Rozpočet festivalu je přes 30 miliónů korun a vydáváme 29 tisíc vstupenek. Podle našich odhadů by se jich mělo prodat mezi 25 a 27 tisíci,“ odhaduje Stříteský.

Obavy, že by festival skončil finančním trapasem organizátoři rozhodně nemají. Nestalo se tak nikdy v téměř šedesátileté historii. „Současný poměr financování je už druhým rokem prakticky optimální. Poměr veřejných, privátních a korporátních zdrojů je prakticky vyrovnaný,“ pochlubil se Stříteský. Zapomněl ale zdůraznit, že Smetanova Litomyšl je téměř z poloviny soběstačná a sebefinacovatelná.

„Předpokládáme a máme v plánu, že příjmy ze vstupného budou 12 i více miliónů korun,“ odhadl pak na dotaz Práva Stříteský. Tak vysokým podílem vlastního financování se nemůže chlubit ani Pražské jaro, které se, stejně jako Smetanova Litomyšl, pořádá 70 let, od roku 1946.

            Přitom vstupné na litomyšlský operní festival rozhodně není omračující, pořadatelé netlačí na pilu a ceny drží v posledních letech prakticky stejné.

            „Nejlacinější vstupenka na festival i letos stojí 90 korun, ale vůbec nejdražší, ale to je i s občerstvením a dopravou na zámek Nové Hrady, je 1500 korun,“ upřesnil dramaturg festivalu. O pár korun lacinější jsou vstupenky do zlaté V. I. P. řady na špičkové koncerty na zámeckém nádvoří v Litomyšli.

            O vstupenky na atraktivní představení bude tradičně krvavý boj. „První fáze prodeje vstupenek nás čeká už za tři neděle. Od 24. února do 1. března budeme prodávat víkendové balíčky. V den narozenin Bedřicha Smetany, tedy 3. března, začíná vlastní předprodej na jednotlivá představení,“ upozornil Stříteský.

            Několik desetiletí příznivci festivalu stáli přes noc před informačním centrem v Litomyšli, v 90. letech pak žhavili telefonní dráty, dnes vyhrává ten, kdo se dokáže nejrychleji orientovat v internetovém bludišti. „Začátek bude v deset hodin dopoledne. Uvidíme, jak to náš systém zvládne, v posledních letech už nepadá,“ podotkl dramaturg festivalu.

 

Předpokládáme a máme v plánu, že příjmy ze vstupného budou 12 i více miliónů korun Vojtěch Tříteský, dramaturg festivalu

 

Foto popis| Většina festivalových představení se odehraje na nádvoří litomyšlského zámku. Letos po mnoha letech bez lešení.

Foto autor| Foto Archiv Práva

 

Regionální mutace| Právo – severovýchodní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz