Smetanova Litomyšl odtajnila program

Search
Close this search box.

1.2.2019   Právo   str. 11   Severovýchodní Čechy   Zdeněk Seiner    

Pořadatelé 61. ročníku festivalu Smetanova Litomyšl odtajnili už kompletně připravený program na festivalové dny od čtvrtka 13. června do neděle 7. července 2019. Stalo se tak ve středu večer v pražském Rudolfínu.

„Letošní ročník nebude v ničem zaostávat za loňským jubilejním. Přinese stejný počet pořadů – 41 a trvat bude plných 25 programových dní,“ řekl Právu Jan Pikna, ředitel festivalu. „Už jsme si zvykli, že každý další ročník překoná ten minulý a letos tomu nebude jinak,“ připojil se umělecký ředitel Vojtěch Stříteský.

Mimořádně rozsáhlá je totiž operní řada čítající deset titulů. Přijedou s nimi všechna tři naše národní divadla: pražské uvede novou inscenaci Smetanova Dalibora, brněnské Donizettiho Nápoj lásky, Hry o Marii Bohuslava Martinů a Janáčkovy Příhody lišky Bystroušky, ostravské Lady Macbeth Mcenského újezdu od Dmitrije Šostakoviče, Pucciniho Triptych a rockovou operu Jesus Christ Superstar.

V zahraniční produkci souboru z Toronta bude uvedena opera Charlotte českého skladatele Aleše Březiny. Na letní stagionu v zámku Nové Hrady je letos nachystána česká premiéra inscenace opery Christopha Willibalda Glucka Paris a Helena z roku 1770, dětem je věnována opera Jiřího Temla Kocour v botách.

Virtuózními operními áriemi oslní světová sopranistka Olga Peretyatko. Česká filharmonie s dirigentem Jakubem Hrůšou nabídne Smetanův Pražský karneval, Čajkovského Houslový koncert D dur, Janáčkova Tarase Bulbu a Dvořákovu Svatou Ludmilu. Přijede i Velký symfonický orchestr P. I. Čajkovského z Moskvy.

„Na Smetanovu Litomyšl však nepřijíždějí jen hudební odborníci, kouzelné prostředí láká i ty, kteří hledají spíše radost z hudebního tvoření,“ slibuje Stříteský. Jeden příklad: jazzová kapela Club des Belugas vystoupí pod širým nebem v Klášterních zahradách.

„Předprodej vstupenek bude zahájen 6. března v 10 hodin,“ upozornil ředitel festivalu.

Každý další ročník překoná ten minulý Vojtěch Stříteský, umělecký ředitel

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz