Smetanova Litomyšl poprvé v saletu i na dvorku pivovaru

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 01.07.2020 , Zdroj: Svitavský deník , Strana: 11 , Autor: IVETA NÁDVORNÍKOVÁ , Vytištěno: 1 560 , Infotype: Nepojmenováno , Datum importu: 01.07.2020 07:54 , Rubrika: Týdeník Nové Svitavsko , Země: Česko

Na začátku března prodala Smetanova Litomyšl tisíce vstupenek. Jen o pár dní později přišla první vlna opatření kvůli koronaviru a následně museli pořadatelé celý program zrušit a během pár týdnů vymyslet kompletně nový festival.

Rozhovor týdne

Stalo se tak podle ředitele Jana Pikny poprvé v historii Smetanovy Litomyšle.

* Bylo náročné během tak krátké doby znovu sestavit program festivalu?

Měnili jsme jej několikrát. Jak se vyvíjela opatření, my měnili program. Nejprve jsme nahradili zahraniční účinkující domácími, potom jsme nahrazovali pořady, které nebylo možné zkoušet a připravit, pak jsme původní program úplně zrušili a postavili nový, komorní. Jak se opatření zase rozvolňovala, program jsme opět rozšiřovali, takže současná podoba je asi šestá. Přitom jsme se snažili, aby každá verze dávala smysl, projekty byly provázané a držely pohromadě. S každým jsme zároveň zajišťovali i produkční náležitosti, objednávali ubytování, dopravu a tak.

* Měnili jste někdy v minulosti pořady?

Stalo se, že nám onemocněl nějaký sólista a musel být nahrazen, došlo i ke změně operního titulu. Ale letošní model je rozhodně ojedinělý a pevně věřím, že už se nikdy nebude opakovat.

* Letošní téma naděje zní tak symbolicky.

Ano, během času všichni začali mluvit o naději, ale my ji měli v podtitulu dávno před všemi opatřeními.

* Festival bude komornější a s českými interprety. Jaký byl zájem o vstupenky na proměněný festival?

Když jsme vyhlásili, že bude program komorní, se špičkovými českými interprety a v exkluzivních prostorách, mohli jsme počítat s 50 diváky na pořad. S narůstajícím počtem povolených diváků jsme kapacity rozšiřovali, takže nakonec šlo do prodeje skoro 12 tisíc vstupenek. Možná zůstalo v lidech zafixováno, že lístky nebudou, že už to ani nezkoušejí. Přitom jsou ještě stále koncerty, na které je vstupenek dost.

* Který pořad by si diváci neměli nechat ujít?

Každý je perlou, navíc v mimořádném prostředí. Vždyť i zámecké nádvoří bude mít bez zastřešení úplně jinou atmosféru. Ale největším zážitkem podle mě bude vystoupení souboru Collegium 1704. Patří k absolutní světové špičce a běžně získat jeho vystoupení není téměř možné. Nám se to povedlo a dělali jsme všechno pro to, aby v novém programu mohlo zůstat. A povedlo se.

* Pořady se uskuteční na několika místech, divadélko, zahrady, salet… Který prostor je opravdu exkluzivní?

Nejexkluzivnější je zámecké divadélko. Od roku 2009 bylo divadélko přístupné jen během prohlídek zámeckých expozic. Nikdy jsme nekoncertovali ve dvorku pivovaru nebo v zámeckém saletu.

***

„Největším zážitkem bude zřejmě vystoupení souboru Collegium 1704. Patří k absolutní světové špičce a získat jeho vystoupení není téměř možné.“

Region vydání: Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz