Smetanova Litomyšl sází na české hvězdy

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 10.01.2020 , Zdroj: Mladá fronta DNES , Strana: 15 , Autor: (dp) , Vytištěno: 133 624 , Prodáno: 108 951 , Rubrika: Kraj Pardubický , Země: Česko

LITOMYŠL Festival Smetanova Litomyšl nabídne od čtvrtka 11. června do pondělí 6. července 44 koncertů a představení hlavního programu. První vstupenky na 62. ročník mohou zájemci získat v rámci „vstupenkových balíčků“ na konci února, klasický předprodej začne 4. března.

Ve zveřejněném programu festivalu zaujmou fanoušky klasické hudby určitě dva koncerty České filharmonie a jejího šéfdirigenta Semjona Byčkova. Orchestr uvede 5. symfonii Gustava Mahlera a Mou vlast Bedřicha Smetany. Dvakrát koncertně vystoupí operní pěvec Adam Plachetka, který v úvodním koncertu festival zahájí a ve Velkém finále premiérou projektu Possible Dream také zakončí. Další ozdobou festivalu by mělo být vystoupení klavíristy Lukáše Vondráčka, který jako první Čech v roce 2016 vyhrál prestižní klavírní soutěž královny Alžběty v Bruselu. Spolu s orchestrem Česká Sinfonietta provede 5. klavírní koncert jubilanta Ludwiga van Beethovena, jehož 250. výročí narození bude jednou z hlavních dramaturgických linií festivalu. Návštěvníci uslyší i uznávaného tenoristu Pavla Čechnocha, který s Evou Hornyákovou vystoupí na galakoncertu.

Po loňském úspěchu se vrací Collegium 1704 Václava Lukse. V jeho podání k poctě 300 let od úmrtí významného italského stavitele Giovanni Battisty Alliprandiho, který vystavěl piaristický chrám Nalezení sv. Kříže a v Litomyšli je i pochován, zazní koncerty Voce D’Alliprandi nejen v Litomyšli, ale i v Alliprandiho poutním kostele v Chlumku u Luže. Smetanova Litomyšl se ale vždy představovala především jako festival operní a ani v tomto ohledu své příznivce nezklame. Opera Slovenského národního divadla Bratislava v Litomyšli představí zcela novou inscenaci Mozartovy Figarovy svatby.

Festival přinese brněnskou inscenaci Smetanovy Libuše, která bude mimořádně uvedena ve speciálně upraveném litomyšlském zimním stadionu. Dále novou Lipusovu inscenaci Dvořákovy Rusalky, Meyerbeerova Roberta ďábla, Verdiho Aidu, ale též koncertní provedení Gershwinovy opery Porgy a Bess. Na návštěvníky čeká již devátá stagiona na zámku Nové Hrady s projektem Třikrát Ariadna, který nabídne Monteverdiho fragment, jednoaktovou operu Martinů a Bendův melodram v režii Magdaleny Švecové. Organizátoři však myslí na širší spektrum diváků a pořady chystají tak, aby nešlo jen o nějaký povinný přílepek k programu. „Například Svatojánské vigilie Jiřího Pavlici uvedeme opravdu o Svatojánské noci 23. června a do Festivalových zahrad k tomuto pořadu připravíme i doprovodný program s ukázkami lidových zvyků a tradičních rituálů,“ uvedl dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz