Smetanova Litomyšl se ponese v duchu výročí 100 let od vzniku Československa

Search
Close this search box.

Pardubický kraj  4.12.2017 

Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl zná nového předsedu správní rady. V pátek se jím stal hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, který ve funkci nahradil 1. náměstka hejtmana Romana Línka. Součástí pátečního zasedání bylo vyhodnocení uplynulého ročníku festivalu a stav příprav na jubilejní 60. ročník, který bude mimo jiné ve znamení výročí 100 let od vzniku samostatného Československa.

„V minulosti nebyla situace ohledně financování festivalu jednoduchá, jelikož nebylo jasné, jakou částku festival získá nejen dlouhodobě, ale ani z roku na rok. Nalezli jsme systémové řešení financování, a to jak litomyšlského festivalu, tak obecně živé kultury u nás. Pardubický kraj v minulosti podporoval Smetanovu Litomyšl ze svého rozpočtu částkou 1,5 milionu korun, následně jsme příspěvek navýšili na částku 1,65 milionu korun. Vzhledem k tomu, že příští ročník je jubilejní, podpoříme festival z krajského rozpočtu částkou 2,5 milionu korun,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Důležité je, aby také Ministerstvo kultury ČR vnímalo důležitost festivalu a bylo schopné zajistit stabilní příspěvek, který umožní další rozvoj. Pro mne osobně je festival po Pražském jaru druhým nejvýznamnějším, ale povyšuje ho prostředí nádherného zámeckého areálu. Pro kraj je festival velmi významnou akcí a vrcholem kulturní sezony,“ řekl hejtman Martin Netolický.

Zhodnocení uplynulého 59. ročníku se při jednání správní rady zhostil ředitel festivalu Jan Pikna. „V průběhu 21 dní letošního festivalu se uskutečnilo 36 pořadů, při kterých vystoupilo okolo tří tisíc účinkujících. Kapacita festivalu byla naplněna z více než 98 procent, což znamená 32 tisíc návštěvníků,“ uvedl ředitel festivalu Jan Pikna.

Jubilejní 60. ročník festivalu bude zahájen ve čtvrtek 14. června od 20 hodin, kdy se na II. zámeckém nádvoří představí Česká filharmonie. „V příštím roce se uskuteční nejen jubilejní 60. ročník festivalu, ale především se jedná o mimořádné výročí 100 let od vzniku Československé republiky. Proto se také festival ponese v duchu české hudby. Program bude stejně jako v minulých letech nabitý velkými domácími, ale také světovými jmény. Oficiální představení programu festivalu se uskuteční 16. ledna v Praze,“ uvedl dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz