Smetanova Litomyšl se přestěhuje ze zámku  

Search
Close this search box.

TISK, Datum: 11.02.2023, Zdroj: Chrudimský, Svitavský, Orlický deník, Strana: 43, Autor: IVETA NÁDVORNÍKOVÁ, Vytištěno: 2 690, Infotype: Nepojmenováno, Datum importu: 11.02.2023 00:20, Čtenost: 21 151, Rubrika: Příloha – Deník Extra, AVE: 25 039,16 Kč, Země: Česko, GRP: 0,24

Tematické duplicity: Kultura a cestovní ruch, Ostatní

Letošní Smetanova Litomyšl se uskuteční od 15. června do 2. července. Litomyšl – Pořadatelé národního festivalu Smetanova Litomyšl odtajnili v pražském Rudolfinu program letošního 65. ročníku. Během osmnácti dní přinese akce 35 pořadů. Hlavní program doplní free zóna Festivalové zahrady a také 19. Smetanova výtvarná Litomyšl. Letos však festival opustí zámecké nádvoří a přestěhuje se do multifunkční haly. Po deseti letech také pořadatelé zřejmě pozvou prezidenta republiky, který tu v minulosti býval častým hostem.

Letošní Smetanova Litomyšl se uskuteční od 15. června do 2. července. Jako téma si dramaturgie tentokrát zvolila Belle Époque, tedy „krásnou dobu – krásné časy“, jak se označuje období přelomu 19. a 20. století. Pokrok vědy a techniky tehdy umožnil rozvoj všech lidských činností a odrazil se i v umění. „U zrodu tématu byla dohoda na uvedení jedné z nejslavnějších kompozic této doby, Písní z Gurre Arnolda Schönberga,“ vysvětlil dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.

Už podruhé se na programu Smetanovy Litomyšle odrazí plánovaná rekonstrukce zámku. Z důvodu generální opravy se letos bude muset festival obejít bez své hlavní scény, a to zámeckého nádvoří.

Jako náhradní prostor pořadatelé zvolili multifunkční halu. „Litomyšl se naštěstí pyšní nejen krásnými památkami, ale také skvělou současnou architekturou.

Hala architektů Aleše Buriana a Gustava Křivinky patří k těm nejzdařilejším realizacím a technicky vyhovuje pro přenesení prakticky kompletní sestavy jeviště a hlediště z nádvoří,“ konstatoval ředitel festivalu Jan Pikna. Věří, že za pomoci nejlepších scénografů a osvětlovačů promění halu v takřka dokonalou koncertní síň. „Využijeme i okolí haly včetně slavné prvorepublikové plovárny k tomu, abychom vytvořili pro návštěvníky jakýsi areál Světové výstavy a přiblížili prostor ročníkovému tématu,“ vysvětlil ředitel.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz