Smetanova Litomyšl se rozkročí. Bude bohatší a o týden delší

Search
Close this search box.

16.12.2013    Mladá fronta DNES    str. 2   Kraj Pardubický Jaroslav Hubený  

Po zkráceném ročníku 2013 se 56. Smetanova Litomyšl vrací k rozsahu obvyklému v předchozích čtyřech letech. Potrvá 24 dní od pátku 13. června do neděle 6. července 2014 a program přinese více než třicet pořadů.

LITOMYŠL Zřejmě neexistuje moc hudebních akcí, při kterých jsou dramaturgové schopni zařadit do jednoho programu Richarda Wagnera i Karla Hašlera, cimbálovku i Pink Floyd, Gustava Mahlera i Jaroslava Uhlíře. Festival Smetanova Litomyšl to dokáže.

            V příštím roce bude mimořádně slavnostní. Jednak slaví rodák v jeho názvu kulatá jubilea, jednak se koná v Roce české hudby a jednak se město bude moci pochlubit ukončením rozsáhlé obnovy zámeckého návrší.

            Důvody k oživení Litomyšle hudbou jsou tedy jaksepatří. Není proto divu, že po zkráceném loňském ročníku se 56. Smetanova Litomyšl vrací k rozsahu obvyklému v předchozích čtyřech letech. Konat se bude 24 dní.

 

Lahůdka: Mozartova Korunovační mše

 

„Litomyšl se tak v této době opět stane hlavním městem opery a dalších mimořádných hudebních lahůdek. Mezi ně počítám i Mozartovu Korunovační mši, která zazní při znovuvysvěcení rekonstruovaného piaristického kostela Nalezení svatého Kříže, a to v neděli 15. června,“ řekl předseda správní rady Smetanovy Litomyšle a náměstek hejtmana Roman Línek.

            Pořadatelé chtějí uspořádat koncerty také v zámecké jízdárně a v obnoveném amfiteátru.

            Šestapadesátý ročník festivalu bude orámován slavnostním zahajovacím koncertem České operní gala z děl českých operních skladatelů a závěrečným Velkým finále s nejpopulárnějšími skladbami českých autorů i Novosvětskou symfonií Antonína Dvořáka. Představí se v něm nový rezidenční orchestr festivalu Česká sinfonietta Radka Baboráka.

            „Milovníci operních představení se mohou těšit na sedm titulů,“ uvedl ředitel festivalu Jan Pikna. Některé z nich dokonce ještě nemají za sebou ani premiéru.

            Pražské Národní divadlo představí Mozartovu Figarovu svatbu a novou inscenaci režiséra Ondřeje Havelky Příhody lišky Bystroušky od dalšího velkého jubilanta Leoše Janáčka. Ostravské Národní divadlo na objednávku festivalu nastudovalo Smetanovu Čertovu stěnu. Janáčkova opera Národního divadla Brno uvede Bludného Holanďana Richarda Wagnera. Státní opera Praha se vrací s Dvořákovou Rusalkou v „pohádkové“ inscenaci režiséra Zdeňka Trošky.

            Ve Smetanově domě bude uvedena zcela nová opera Aleše Březiny Toufar. Na letní stagioně v zámku Nové Hrady obnoví pak zapomenutou operu Giuseppa Scarlattiho Armida barokní orchestr Musica Florea. Pro nejmenší návštěvníky a jejich doprovod chystá Dětská opera Praha koncert „Zpívejte, lidičky, ty české písničky…“, spojující dva jinak samostatné projekty Plují mraky do daleka Karla Hašlera a Jedeme vlakem písničkového tandemu Svěrák/Uhlíř. Mladému publiku bude také patřit koncert nazvaný Klasika je cool s Průvodcem mladého člověka orchestrem Benjamina Brittena nebo suitou sestavenou z častých vyzváněcích melodií mobilních telefonů. Pořad se skladbou Planety bude věnován památce litomyšlského rodáka, astronoma světového jména Zdeňka Kopala.

            „Koncert na přání tentokrát představí kompozice dvou legend art rocku. Oldfieldovy The Orchestral Tubular Bells a Atom Heart Mother skupiny Pink Floyd zahraje Filharmonie Hradec Králové s hosty,“ řekl dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský. Dokončení rekonstrukce zámeckého návrší symbolicky završí Mahlerova Symfonie č. 2 c moll Vzkříšení a piaristický kostel se po čtyřiceti letech znovu otevře veřejnosti slavným Hallelujah v Mesiáši Georga Friedricha Händla.

            Podrobný program bude uveřejněn v únoru 2014, předprodej vstupenek zahájí pořadatelé 5. března.

 

FAKTA Co také v Litomyšli zazní Opery Mozart – Figarova svatba Janáček – Příhody lišky Bystroušky Smetana – Čertova stěna Wagner – Bludný Holanďan

 

Dvořák – Rusalka Březina – Toufar Scarlatti – Armida Koncerty Mahler – Symfonie č. 2 c moll, Händel – Mesiáš Mozart – Korunovační mše Dvořák – Novosvětská symfonie Martinů – Česká rapsodie Pink Floyd – Atom Heart Mother Muzikály Smetana – The Greatest Hits Balet Haydn -Stvoření

 

Foto popis| Toufar Festival uvede operu Toufar, která je věnovaná oběti komunistického teroru padesátých let.

Foto popis| Na arkádách Festival Smetanova Litomyšl láká diváky na koncerty, které se odehrávají na druhém zámeckém nádvoří.

Foto popis| Smetana jinak Smetanovy árie jako big beat nebo reggae v inscenaci Bedřich Smetana: The Greatest Hits.

Foto autor| Foto: Archiv MAFRA

 

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz