Smetanova Litomyšl slibuje osm oper a Mahlerovu symfonii

Search
Close this search box.

18.1.2016    Mladá fronta DNES    str. 14   Kraj Pardubický – Jaroslav Hubený   

LITOMYŠL Čím je pro gurmána stůl plný laskomin, tím je pro milovníka hudby festival Smetanova Litomyšl. Jeho letošní menu bude opět plné lahůdek, za kterými stojí za to přijet zblízka i zdaleka.

 

            „Program 58. ročníku je stejně obrovský jako loni, čítá 36 pořadů od čtvrtka 9. června do neděle 3. července,“ řekl dramaturg Vojtěch Stříteský. Osm operních titulů nikdy předtím v programu nebylo. Národní divadlo přiveze Verdiho La Traviatu, Gounodova Romea a Julii, Belliniho Normu s Marií Fajtovou v titulní roli a pro děti v odpoledním čase Dvořákovu operu Čert a Káča. Brněnské Národní divadlo se představí Smetanovou Hubičkou či Bizetovou Carmen, ostravské Národní divadlo Smetanovými Branibory v Čechách. V přírodním divadle u zámku Nové Hrady zazní novodobá premiéra Míčovy opery Operosa terni Colossi Moles v podání Ensemble Damian.

            V programu jsou i koncerty, u nichž počet účinkujících bude ještě větší než v případě většiny oper. Platí to například o scénickém provedení Mše od Leonarda Bernsteina, jejímž spoluproducentem a celebrantem je Vojta Dyk a režiséry a scénografy jsou bratři Cabanové. Ale to samé lze říct i o koncertu Sólo pro 100 smyčců, při němž zahrají najednou smyčcové sekce filharmoniků z Ostravy, Olomouce a Pardubic, anebo o výjimečném provedení Mahlerovy Symfonie tisíců. „Byla v programu festivalu už pro 40. ročník, ale po povodních v Litomyšli se šetřilo a vyškrtla se z něj. V posledních dvaceti letech byla provedena v České republice jen dvakrát. Symfonie bude mít 300 účinkujících,“ řekl Vojtěch Stříteský.

 

Mozartovo Requiem, Carmina Burana, Pecková i Čechomor

 

Velkými zážitky by měly být například Mozartovo Requiem, baletní verze Bachovy hudby i Orffovy skladby Carmina Burana, songy Kurta Weila v podání Dagmar Peckové či galakoncert irské sopranistky Celine Byrne a španělského tenoristy Alexe Vicense. Přesah do jiných stylů hudby obstará tentokrát zpěvačka Aneta Langerová svátečně se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu nebo kapela Čechomor s Lenkou Dusilovou a s Janáčkovou filharmonií. Poctou Jakubovi Janu Rybovi bude divadelní představení Hej, mistře! dovezené z Pardubic.

            „Program je rozsáhlý a různorodý, i pořady s přesahem do jiných žánrů mají vždycky nějakou vazbu k vážné hudbě a k festivalu, protože nechceme být festivalem multižánrovým,“ řekl ředitel festivalu Jan Pikna.

            Festival vyvrcholí Smetanovou Mou vlastí, s Českou filharmonií ji poprvé bude dirigovat 34letý Jakub Hrůša. „Letos bude celý areál bez lešení, návštěvníci přijdou do krásného připraveného prostředí. Ceny jsou ve stejných hladinách jako loni, vyšší cenu jsme však museli dát u velmi náročné produkce Bernsteinovy Mše,“ řekl ředitel festivalu Jan Pikna.

            Pořadatelé zveřejnili program na webových stránkách festivalu poprvé v sobotu. Předprodej vstupenek bude zahájen 2. března, přesně v den narozenin Bedřicha Smetany.

 

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz