Smetanova Litomyšl to nevzdala

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 27.04.2020 , Zdroj: Právo , Strana: 16 , Autor: Zdeněk Seiner , Vytištěno: 116 408 , Prodáno: 66 006 , Rubrika: Region Čechy , Země: Česko

Náhlé uvolnění restriktivních hygienických opatření nijak zvlášť nepomohlo pořadatelům velkých kulturních akcí, které se připravují řadu měsíců. Národní operní festival Smetanova Litomyšl se proto bude konat v mimořádné a těžko opakovatelné podobě, ale pořadatelé to nevzdali.

„Nově bude program tvořit cyklus exkluzivních komorních koncertů ve výjimečných prostorách a pro malý počet diváků, interprety budou špičko -ví čeští umělci. Festival se bude konat v termínu od 2. do 12. července 2020 a závěrečné tradiční Velké finále se uskuteční až na podzim.

Původní program se pochopitelně ruší a držitelům zakoupených vstupenek bude vráceno vstupné,“ řekla Právu mluvčí Smetanovy Litomyšle Jana Bisová.

Zahajovací koncert ve čtvrtek 2. července bude v přímém přenosu vysílat Česká televize. Ukáže dějiště festivalu – nádherný litomyšlský zámek v jeho přirozené kráse, bez jinak nezbytné konstrukce jeviště a tribuny. Využije nejen zámecké nádvoří, ale i arkády, unikátní divadélko a další interiéry. Pořady ale budou i v litomyšlských chrámech, kde si omezený počet návštěvníků užije míst pouze s dokonalým poslechem a výhledem.

„Festival v této podobě je symbolem naděje, že se dá každá překážka překonat, jen se nesmíme nechat zlomit. Je nadějí na lepší časy, ale také novou nadějí pro české hudebníky, kteří se budou moci po dlouhé době vrátit na pódium a znovu rozdávat radost posluchačům,“ poznamenal ředitel festivalu Jan Pikna.

Jindy neopakovatelný zážitek účastnit se takových koncertů bude mít opravdu jen hrstka diváků. Na počátku půjde do prodeje necelých 50 vstupenek na pořad, pokud se bude postupně zvyšovat povolený počet shromážděných osob, uskuteční se další vlny předprodeje.

„Máme málo informací, nevíme, jak se bude situace vyvíjet a jak bude vypadat na začátku července. Umíme ale dobře improvizovat a snad se dokážeme přizpůsobit všem podmínkám,“ věří ředitel.

Komorní hudba je výzva

„Příležitost sestavit program Smetanovy Litomyšle výhradně z komorní hudby je úžasná výzva. Běžně totiž u nás tvoří spíše doplněk k operám a velkým koncertům a zůstává tak trochu ve stínu. Přitom je její zásoba takřka nevyčerpatelná, je tak nádherná a máme pro ni tak skvělé interprety, že bude radostí z ní sestavit doslova náhrdelník plný hudebních démantů,“ přidal optimismu umělecký šéf festivalu Vojtěch Stříteský.

Program bude zveřejněn 8. června, vstupenky se začnou prodávat ve středu 10. června.

Sestavíme náhrdelník plný hudebních démantů Vojtěch Stříteský, umělecký šéf

Region vydání: Právo – region Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz