Smetanova Litomyšl v roce 2022 snad už zase jako před covidem

Search
Close this search box.

WEB, Datum: 12.07.2021, Zdroj: klasikaplus.cz, Strana: 0, Datum importu: 13.07.2021 06:27, RU/den: 10 000, AVE: 5 000,00 Kč, Země: Česko, GRP: 0,11

Tematické duplicity: Kultura a cestovní ruch

„Tématem bude název jedné z básnických sbírek Jana Skácela – A znovu láska.“

„Půjde o unikátní možnost vyslechnout kompletní Bachovo varhanní dílo.“

„Už teď směřují k roku 2024, kdy se bude připomínat dvousté výročí narození Bedřicha Smetany.“

Prodaná nevěsta a Dvě vdovy Bedřicha Smetany, Verdiho Otello a Massenetova Manon… To jsou opery, které budou jedním z pilířů příštího ročníku Národního festivalu Smetanova Litomyšl. K tomu Hradišťan, flamencová Carmen, Šostakovičova Leningradská symfonie, Alpská symfonie Richarda Strausse, Dvořákova Novosvětská, Händelův Mesiáš … V pětadvaceti dnech je v červnu a počátkem července 2022 v plánu na pět desítek představení a koncertů, z nichž pořadatelé dnes některé předběžně odhalili. „Pevně doufáme, že už se bude moci uskutečnit festival v takovém rozsahu, na jaký byli naši návštěvníci zvyklí až do roku 2019, v časech před covidem,“ uvedl umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský.

V rodišti Bedřicha Smetany by se měl čtyřiašedesátý ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl uskutečnit v roce 2022 mezi 9. červnem a 3. červencem. Zahájí ho Slovenská filharmonie, finále má nést název Hrom do Police, jehož obsah ovšem ještě nebyl odtajněn. Motem a tématem bude název jedné z básnických sbírek Jana Skácela, od jehož narození uplyne sto let: A znovu láska.

Takové téma s sebou podle Vojtěcha Stříteského přirozeně nese obrovskou spoustu dramaturgických možností. „Mohu prozradit, že nás čekají například nové operní inscenace Prodané nevěsty a Dvou vdov i nesmrtelné příběhy Verdiho Otella a Massenetovy Manon.“ S Jiřím Pavlicou chystají pořadatelé pro Hradišťan, pro Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK a smíšený sbor pořad „…A znovu láska“ a diváci snad uvidí i dvakrát odloženou flamencovou Carmen. V roce osmdesátého výročí premiéry by měla zaznít Šostakovičova Leningradská symfonie, dále například Čajkovského Pátá symfonie, monumentální Alpská symfonie Richarda Strausse a hned v úvodu Dvořákova Novosvětská.

Vystoupit by měli v Litomyšli basbarytonista Erwin Schrott nebo pianista Lukáš Vondráček, pěvci Adam Plachetka a Jan Martiník, dirigenti Jakub Hrůša, Alexander Liebreich, Daniel Raiskin, Dennis Russell Davies … Pro rodiče a děti bude uvedena Perníková chaloupka Jana Kučery a „pro všechny“ Zámečníkův Ferda Mravenec. V piaristickém kostele Povýšení sv. Kříže by mělo zaznít v interpretaci Collegia 1704 a Václava Lukse Händelovo oratorium Mesiáš.

S varhaníkem Jaroslavem Tůmou chystá Vojtěch Stříteský týdenní bachovský maraton projekcí a koncertů nazvaný Bach XXII: Perpetuum Organum. Půjde o unikátní možnost vyslechnout kompletní varhanní dílo Johanna Sebastiana Bacha.

Plány mají pořadatelé samozřejmě i na další ročníky. Už teď směřují k roku 2024, kdy se bude připomínat dvousté výročí narození Bedřicha Smetany.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz