Smetanovu Litomyšl zahájil prezident Václav Klaus

Search
Close this search box.

15.6.2009 Svitavský deník str. 1 Titulní strana IVETA NÁDVORNÍKOVÁ
Litomyšl/ Svátek vážné hudby ve městě odstartoval. Slavnostního zahájení Smetanovy Litomyšle se zúčastnil i prezident republiky Václav Klaus. Festival v letošním roce slaví šedesát let od svého založení. Zahajovacímu koncertu předcházela vernisáž Aleše Veselého, který v pivovaru a v celé Litomyšli vystavuje originální sochy.
Prezident Václav Klaus přijel k zámku přesně o půl osmé večer. Uvítal ho nejen starosta Michal Kortyš, ale také ředitel festivalu Jan Pikna a hejtman Radko Martínek. Václav Klaus nebyl v Litomyšli na festivalu poprvé. V minulosti se koncertů zúčastnil asi čtyřikrát. Z pódia v pátek zahájil celý festival, nad kterým převzal záštitu. "Jsem rád, že Smetanova Litomyšl prokázala svoji kvalitu. Demonstrovala, že rozsáhlý hudební festival lze uspořádat i mimo hlavní město. Považuji za mimořádnou zásluhu, že se nezalekl ani hospodářské krize," uvedl při zahájení prezident Václav Klaus. Vyslechl si ale jen první část koncertu Z mého života, kde mimo jiné exceloval norský trumpetista Ole Edvard Antonsen. Poté pospíchal do Prahy, protože v sobotu ho čekal náročný program.
Pořadatelé se obávali při zahájení velmi chladného počasí. Předpovědi se ale nakonec nenaplnily. "Měli jsme pro hudebníky připravená topítka. Pokud by byla zima, měli by totiž s hraním velké problémy. Před deštěm nás opět zachránila střecha," uvedl ředitel festivalu Jan Pikna.
Na zámku již členové Národního divadla připravují Rusalku. Premiéru bude mít tento čtvrtek.

Fotogalerii ze zahájení najdete na: svitavsky.denik.cz/smetanovalitomysl

Foto popis| SMETANOVA LITOMYŠL je už v plném proudu. Slavnostnímu koncertu předcházela v pátek večer vernisáž Aleše Veselého (vlevo), jehož sochy najdou lidé v Litomyšli na místech, která vybral architekt Josef Pleskot. Celý festival zahájil poté z pódia prezident Václav Klaus. Kvůli pracovním povinnostem se však zdržel jen na první část.
Foto autor| Foto: Deník/ Iveta Nádvorníková
Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz