Souboj o vstupenky na operní festival začíná dnes dopoledne

Search
Close this search box.

4.3.2015    Pardubický deník    str. 2   Pardubicko LUKÁŠ DUBSKÝ    

„Příjmy ze vstupného tvoří asi 40 procent rozpočtu Smetanovy Litomyšle,“ řekl Línek

 

Víte o tom?

 

Pardubice/Litomyšl – Předprodej vstupenek na Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl začíná již dnes v deset hodin dopoledne. Festival se sice uskuteční až od 12. června, bdělost je ale na místě již nyní. Ty nejatraktivnější pořady totiž bývají vyprodané během několika minut.

            „Festival potrvá více než tři týdny. Dobrou zprávou je, že o vstupenky je velký zájem, takže 40 procent rozpočtu tvoří příjmy ze vstupného. Zbytek jsou peníze od kraje, města Litomyšl, ministerstva kultury, ale také od mecenášů a sponzorů,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek s tím, že letošní rozpočet bude zhruba 29 milionů korun.

 

Rekordní ročník

 

Ředitel festivalu Jan Pikna si pochvaluje příspěvky od mecenášů, které tvoří zhruba jeden milion korun. „Tolik nedostává od mecenášů ani pražské Národní divadlo,“ poznamenal Jan Pikna.

            Letošní ročník by měl být rekordní – na programu je 37 pořadů a očekává se až 30 tisíc diváků. „Pardubický kraj byl opakovaně kritizován, že nemá žádnou stálou operní scénu. Ale myslím, že tato koncentrace do operního festivalu je přínosnější,“ podotkl Roman Línek. Kromě hudebního zážitku mohou návštěvníci poznat i historii Litomyšle. „Každá vstupenka diváka opět opravňuje i ke vstupu do zámku. Festival si tak udržuje specifickou rodinnou atmosféru,“ řekl starosta Litomyšle Radomil Kašpar.

            Za 25 dní festivalu bude uvedeno hned sedm operních titulů.

            „V programu jsou pořady, jejichž zařazení jsme připravovali dva až tři roky. Letos poprvé se nám podařilo na festival dostat velký symfonický orchestr ze zahraničí. Tradičně připomínáme výročí významných českých skladatelů, letos to budou Jakub Jan Ryba a Bohuslav Martinů,“ sdělil Deníku umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský.

 

Sólisté z New Yorku

 

Nejsložitější prý bylo vyjednat účast sólistů newyorské Metropolitní opery. „Jsou obklopeni různými agenty, takže se s nimi nedá jednat přímo. Dlouho se vyjednávalo i o podobě oratoria Umučení Krista, které v Litomyšli bude dirigovat přímo jeho autor John Debney. Posílali jsme kvůli detailům do Kalifornie asi 150 e­mailů. Ovšem zažil jsem i mnohem komplikovanější jednání,“ poznamenal umělecký ředitel hudebního festivalu.

            Téměř každý pořad nese autorský rukopis, je pečlivě sestaven podle dramaturgického záměru a stejně tak ani celá festivalová dramaturgie není vystavěna nahodile. „Tím se festival velmi výrazně odlišuje od letních hudebních přehlídek určených turistům a náhodným návštěvníkům a spíše nabízí prodloužení sezony zájemcům o kvalitní umění,“ připomněl Vojtěch Stříteský.

 

Foto popis|

Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz