Svoboda a Smetanova Litomyšl

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 09.07.2019 , Zdroj: Katolický týdeník , Strana: 2 , Autor: (tok) , Rubrika: Zpravodajství , Země: Česko

„Jsme povoláni ke svobodě,“ zdůraznil několikrát při děkovné mši sv. Mons. Tomáš Halík s tím, že povolání ke svobodě je „tajenkou celého biblického poselství“ od Exodu až po Velikonoce. Tuto bohoslužbu sloužil 30. června v zaplněném kostele Nalezení sv. Kříže v rámci mezinárodního hudebního festivalu Smetanova Litomyšl.

Chrám zaplnili nejen místní věřící, ale i návštěvníci festivalu. Přilákala je Missa brevis Jiřího Pavlici, kterou během mše provedla Komorní filharmonie Pardubice, Smíšený pěvecký sbor KOS a sólisté. Ve své promluvě reagoval Mons. Halík na druhé nedělní čtení, v němž se apoštol Pavel zaobíral právě svobodou, a zmínil i letošní 30. výročí pádu komunismu. „Dnešním světem obcházejí obchodníci se strachem a sbírají své politické body, někdy i své náboženské body. V našem světě je hodně strachu. Máme spoustu oprávněných obav o jeho budoucnost,“ popsal Tomáš Halík s tím, že Ježíš na to dává v evangeliu odpověď: „Nenechte se zahltit povrchními starostmi. Život je víc než materiální zabezpečení. Vezměte si za svou starost o Boží království a jeho spravedlnost – a ujmete-li se této Boží starosti o lidský svět, Bůh sám se postará o vaše starosti.“ Připomněl také, že ideologové komunismu i divokého kapitalismu 90. let tvrdili pravý opak. „Naše generace je svědkem ztroskotání těchto přístupů,“ doplnil s tím, že třicáté výročí od Sametové revoluce, kdy se navíc nově probouzí občanská společnost, je příležitostí znovu vědomě kráčet po cestě pravé svobody. „To ovšem znamená stále hledat a ptát se, co je správné. Neřídit se jen svým egem, nýbrž naslouchat hlasu svědomí,“ dodal Tomáš Halík.

Duchovních skladeb zazněla na festivalu celá řada. Kromě díla Jiřího Pavlici se dostalo také na operu Bohuslava Martinů Hry o Marii. Nastudovali ji sólisté, sbor a orchestr Janáčkovy opery Národního divadla Brno ve spolupráci s Českým akademickým sborem a Dětským sborem Brno. Na Zámeckém nádvoří zazněla i nejslavnější rocková opera 20. století Jesus Christ Superstar a oratorium Svatá Ludmila od Antonína Dvořáka.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz