Toulky Litomyšlí, pražskou Kampou i Hedvábnou cestou 

Search
Close this search box.

TISK, Datum: 17.06.2023, Zdroj: Magazín Víkend DNES, Strana: 9, Autor: Věry Drápelové, Vytištěno: 97 755, Prodáno: 84 736, Infotype: Nepojmenováno, Datum importu: 17.06.2023 00:08, Čtenost: 306 929, Rubrika: Scéna, AVE: 61 786,74 Kč, Země: Česko, GRP: 3,41

Tematické duplicity: Kultura a cestovní ruch, Ostatní

* Festival SMETANOVA LITOMYŠL, spojující hudbu s geniem loci, se letos musí obejít bez zámku, který podstupuje rekonstrukci. Jako náhradní prostor byla zvolena nedaleká multifunkční hala. Zde se uskuteční i čtvrteční koncert Adama Plachetky, Ondřeje Havelky a jeho orchestru; diváky provede historií Osvobozeného divadla. Z programu příštího týdne vyberme ještě písňový recitál basisty Jana Martiníka, kterého doprovodí pianista David Mareček, jinak též ředitel České filharmonie. Tento večer se koná ve Smetanově domě.

* Procházku po pražské Kampě lze spojit s návštěvou MUSEA KAMPA. Až do 2. července v něm probíhá výstava Stromy rostou z nebe, která představuje sklářské umění výtvarníka Ronyho Plesla. Název je odvozen od Pleslovy instalace, která se loni stala součástí prestižní přehlídky současného umění Biennale Arte v Benátkách. Má podobu tří vertikálních křišťálových stromů a jednoho horizontálního kmene ve smaragdově zářivém uranovém skle a k vidění je spolu s řadou dalších exponátů. * Bolševický režim vtáhl do svého pekla i mnoho občanů jiných zemí. Tak třeba v první polovině 40. let bylo do Sovětského svazu násilně deportováno několik set tisíc Polek. Končily coby „nepřátelé lidu“ na nucených pracích, v kolchozech, dolech, ve věznicích. Přesto se některé dokázaly vrátit domů. Kniha Dívky, které přežily Sibiř: Skutečné příběhy, již napsala polská novinářka ANNA HERBICHOVÁ, přináší svědectví deseti z nich. Publikaci vydalo nakladatelství CPress.

* A ještě jednou historie, z jiného konce. Skoro každý asi někdy slyšel o Hedvábné stezce, správněji cestě. Vzájemně propojená síť spojující starověké společnosti Evropy, Střední Asie, západní Asie, Blízkého východu a východní Asie přesahovala po určitých trasách 35 tisíc kilometrů. Sinolog VLADIMÍR LIŠČÁK přibližuje v knize Putování po Hedvábné cestě její historii a význam, jenž v sobě zahrnoval i informační „dálnici“, a připomíná též plán čínské vlády na novou Hedvábnou cestu, známý jako „Jeden pás, jedna cesta“. Kniha vyšla v nakladatelství Academia.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz