4.3.2019 Haló noviny str. 9 Kultura – Hudba (jab, the)
V Litomyšli nezapomínají ani na děti a dorůstající generace Přítomnost dětí a mládeže je během hudebního festivalu Smetanova Litomyšl (SL) jev zcela samozřejmý, mnohem častější než kdekoli jinde. Potvrzují to i minulé ročníky.
Také letošní – v pořadí jednašedesáté – pokračování SL bude kromě běžných koncertů a operních inscenací nejednou patřit také nejmladším – a to nejen v roli diváků, ale též účinkujících. Festival začne 13. června a potrvá do 7. července. Také účast dětských pěveckých sborů je v rámci litomyšlského festivalu jevem obvyklým. Má – oproti mnoha jiným obdobným akcím – nezastupitelné místo v celé dramaturgii. »Tradice sborového zpěvu je v Litomyšli velmi silná. Již od roku 1862 vyvíjí nepřetržitě činnost smíšený pěvecký sbor Vlastimil.
Řadí se tak k nejstarším sborům u nás,« informovala nás tisková mluvčí SL Jana Bisová. »Vlastimil však nebyl a není zdaleka osamocen. V Litomyšli vznikl také Sbor paní a dívek a Mužský pěvecký sbor, rovněž dětské sbory Kvítek a Lilium. U nás i v zahraničí je oceňován sbor KOS při místní pedagogické škole či při kapitulním kostele působící seskupení Schola.«Současní pořadatelé festivalu SL navíc stáli v devadesátých letech minulého století v čele několika ročníků Mezinárodních sborových soutěží Bedřicha Smetany. Na ně do Litomyšle zavítalo několik stovek ansámblů různých kategorií téměř z celého světa. »Je tedy přirozené, že sborový zpěv bývá v programové nabídce Národního festivalu Smetanova Litomyšl zastoupen bohatě a často,« dodává mluvčí SL Bisová.
Zpěváčci
Za jeden z vrcholů litomyšlského kontinuálního úsilí lze označit loňský mimořádný projekt Zpěváčci kraje mého. Na tři sta malých a mladých interpretů z několika měst Pardubického kraje (samozřejmě včetně Litomyšle) společně s hosty z brněnské Kantilény a pražského Kühnova dětského sboru po téměř ročním nácviku připravili vyprodanému zámeckému nádvoří nezapomenutelný zážitek. »Mnozí návštěvníci jej označovali dokonce za nejkrásnější koncert, na němž dosud byli. Ale to je jen jedna rovina. Tou druhou – a myslím, že neméně důležitou – je okolnost, že jsme velkou motivací vystoupit na prestižním festivalu přitáhli k hudbě a ke společnému zpívání spoustu mladých zájemců,« poznamenává umělecký ředitel SL Vojtěch Stříteský. »Je přirozené, že v současné době dramaturgicky dbáme na to, aby součástí každého ročníku byl sborový zpěv. Příležitost ovšem nedostávají pouze tělesa profesionální. Vybíráme rovněž z kvalitních amatérských sborů,« dodal.
Nezastupitelné místo v programu mají vysokoškolské, středoškolské a dětské sbory. V sobotu 15. června vystoupí Dětský sbor Brno v dětské opeře Kocour v botách od současného skladatele Jiřího Temla a také v operním miráklu Hry o Marii od Bohuslava Martinů, jehož rodištěm je nedaleká Polička. Ojedinělé dílo posledního z klasiků české hudby bude uvedeno 2. července. Světoznámý Kühnův dětský sbor vystoupí během SL 23. června v pořadu Zpěvy ke slávě boží. Zazní vokální polyfonie a duchovní zpěvy. Ve stejný den se představí neméně úspěšný sbor dětí a mládeže Kantiléna v koncertním provedení dramatické legendy Faustovo prokletí od Hectora Berlioze. Umělecky obdobně přesvědčivý Smíšený pěvecký sbor KOS, působící v rámci litomyšlské Pedagogické školy, bude po čtyři dny – od 26. do 29. června -zpívat v rámci programu na festivalové stagioně v kouzelném prostředí nedalekého rokokového zámku Nové Hrady. »Zdaleka to není poprvé, kdy jsme ‚Kosákům‘ dali příležitost. Sbor zpíval mj. v Pavlicově Misse Brevis, Vaňhalově Stabat mater, společně jsme v minulosti připravovali i jeho účinkování na scéně v Nových Hradech. Rozhodně se jim nebojíme opakovaně nabízet možnost u nás vystoupit, protože své kvality již opakovaně dokázali,« uvádí dále dramaturg Stříteský. Právě Pavlicovu Missu Brevis si litomyšlský smíšený sbor zopakuje 30. června v litomyšlském kostele Nalezení sv. Kříže.
Hej, Romale!
Unikátním projektem, jehož nedílnou součást tvoří dětský a mládežnický sbor, je festivalový pořad Hej, Romale!. Soubor romských zpěváčků Čhavorenge (v překladu z romštiny Dětem) založila všestranně erudovaná hudebnice Ida Kelarová, žijící v nedalekém městysi Bystré u Poličky. Aktivitami opakovaně dává příležitost vybraným talentovaným romským dětem a mládeži i absolventům uměleckých stáží. »Sbor zpívá nejen tradiční romské písně, ale také původní tvorbu současného romského skladatele, kytaristy, zpěváka a pedagoga Desidera Duždy. Během SL sbor Čhavorenge zazpívá za doprovodu hudebníků České filharmonie (ČF) 30. června,« dodává mluvčí SL Jana Bisová.
Pro mladé publikum
Především posluchačům od čtyř do deseti let je v rámci SL určena opera Kocour v botách. Letos čtyřiaosmdesátiletý skladatel Jiří Teml ji vytvořil na libreto Elišky Toperczerové a Jana Tůmy. Příběh o nejznámějším pohádkovém kocourovi měl premiéru již před deseti lety právě v rámci SL. »Kocour v botách je ideálním prvním vstupem do světa opery. V hodinu trvajícím představení vystupují dospělí zpěváci i dětský sbor, který tvoří jedinečnou spojnici mezi jevištěm a dětským publikem,« říká k nadcházejícímu opětovnému uvedení díla (15. června) dramaturg SL Stříteský.
Dětskému publiku jsou určeny také další koncerty, například již zmíněný program Hej, Romale! s tradiční i soudobou romskou hudbou. »Je přímo nabit pozitivní energií a nakažlivou muzikalitou,« dodává Bisová. Kdo někdy podobná vystoupení zažil, jistě to potvrdí. Mladí romští amatérští sboristé různého věkového složení se nezapomenutelným způsobem představili například ve Dvořákově síni pražského Rudolfina či v exteriérech Hradčan. Dojmy jsou to vždy vskutku nezapomenutelné – mohu autenticky dosvědčit! Nemalý podíl na úspěších ansámblu měl bývalý šéf ČF Jiří Bělohlávek, spoluiniciátor těchto vystoupení.
Pamatují na všechny bez rozdílu
V těchto dnech probíhá – ještě před středečním zahájením oficiálního předprodeje vstupenek – možnost přednostního nákupu na některé akce během víkendových dnů. »Smetanova Litomyšl opět nabízí čtyři kombinace pořadů,« informovala vedoucí festivalového oddělení Eva Piknová. »Vstupenkové balíčky i jednotlivé vstupenky lze nyní objednat on-line na http://www.ticketportal.cz a také na http://www.smetanovalitomysl.cz, rovněž ve všech prodejních místech Ticketportalu. Telefonicky se lze domluvit na čísle 461 616 070,« upřesnila možnosti objednávek. Nabídka platí pro všechny zájemce zcela bez rozdílu. Samotný předprodej bude spuštěn ve středu v 10 hodin dopoledne.
Technika slouží umění
Festival SL vytvořil on-line databázi mladých klasiků. »Klubová hudba svou databázi umělců už léta má, klasická hudba však nikoli. A právě tuto funkci nabídne nová databáze, vznikající v digitálním prostředí Smetanovy Litomyšle,« podotýká k novinkám ředitel festivalu Jan Pikna. »Festival tak pokračuje v aktivitě, kterou loni započal. Web http://www.digitalnismetanka.cz nově nabízí prostor, kde mohou hudebníci vytvářet profily svých souborů i sólových projektů. Dostanou se tak do hledáčku pořadatelů, kteří je pro své programy hledají,« dodává snaživý šéf SL.
Pokud zájemce použije web v modulu »Hudebník«, vyskytne se možnost vložení prezentačního profilu. »Protože prostředí vytvářeli produkční a dramaturgové, vybízí uživatele k vyplnění položek, které produkce vyžaduje od agentů účinkujících. Zároveň poskytuje prostor pro audiovizuální prezentaci, jež zaujme potenciálního dramaturga. Modul ‚Pořadatel‘ skýtá možnost filtrovat projekty podle místa působení či počtu hráčů,« představil nevšední a praktický systém Pikna. Okamžitě tak lze získat přímý kontakt, technické požadavky i materiály pro propagaci. Navíc lze hudebníkovi k jeho profilu přidat doporučení – značku svého festivalu či doplňující komentář. »Kontakt jsme navázali se všemi českými konzervatořemi. Předpokládáme, že klasické hudebníky nyní najdeme především tam,« uvádí vedoucí osobitého projektu Ondřej Kleiner.
V zahradách neformálně
Litomyšlský festival navíc spolupracuje s projekty ZUŠ Open a MenART, rozvíjí spolupráci s řadou studentských hudebních přehlídek a soutěží, samozřejmě hledá talentované mladé umělce. Třetím rokem s nimi připravuje svou doprovodnou stagionu s názvem Festivalové zahrady.
»Ty jsou jakousi fanzónou festivalu,« informuje eventový manažer SL Karel Telecký. »Nabízejí program, otevírající festival široké veřejnosti. Na svátek klasické hudby tak lze v Litomyšli zajít i bez fraku a bez motýlků. Loni této možnosti využily desetitisíce lidí,« doplňuje Telecký. »Hudebníci, kteří svůj profil registrují do konce března, mají velmi vysokou šanci, že je ke spolupráci osloví právě Smetanova Litomyšl.«O ojedinělé události, kdy litomyšlské »Festivalové zahrady« zcela zdarma nabízejí různorodý program pro příslušníky všech generací, tedy i pro celé rodiny či také méně majetné spoluobčany, se zmíníme zítra. Je to totiž projekt u nás zcela výjimečný, bez konkurence, byť by se jeho obdoba jistě setkala se zájmem široké veřejnosti také jinde.
Pro rodiny s dětmi a studenty, kteří si ještě nejsou jisti svým vztahem k umělecké hudbě, nabízí SL výrazně zlevněné vstupenky na stání na druhé arkádě zámeckého nádvoří. »Pořad si tam lze ‚vychutnat‘ celý, případně jen jeho část. Navíc druhé arkády litomyšlského zámku otevírají také zajímavý pohled do festivalového zákulisí,« informuje ředitel SL Jan Pikna. Pro milovníky působivé akustiky je to ideální místo. Nabízí se tam totiž ojedinělý a jinde neopakovatelně přirozený dozvuk, akusticky smíšený s okolním přírodním plenérem. Litomyšlské produkce nejsou zpravidla uměle ozvučovány, leckdy i nedokonale, jak tomu bývá jinde, takže polohou nejvyšší posluchačské prostory zámeckého nádvoří skýtají ojedinělé dojmy – nepochybně přirozenější, než je tomu zpravidla ve špatně nazvučených exteriérech, například zahradách. Tam totiž ani hlasy špičkových interpretů nejsou přirozené! Tradičně se pak vytrácejí nebo jsou zvukově deformovány, zatímco naopak litomyšlské prostředí je akusticky autentické.