„U nás na Sicílii patří zpěv k životnímu stylu“

Search
Close this search box.

15.6.2012 Mladá fronta DNES str. 8 Kultura Věra Drápelová

 

Na festivalu Smetanova Litomyšl zazpívá v neděli italský tenorista Marcello Giordani, hvězda přenosů z Metropolitní opery

LITOMYŠL V Metropolitní opeře zpíval na dvě stovky představení, v několika z nich jej vidělo i publikum přímých přenosů do kin. Italský tenorista Marcello Giordani nyní poprvé vystoupí v Česku. V neděli předvede na Smetanově Litomyšli převážně italské árie a písně za doprovodu Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK.

* Je nějaký rozdíl mezi vystoupením v ostře sledované Metropolitní opeře a v poklidném městečku ve východních Čechách?

Pro mne v tom žádný rozdíl není. Vždy se snažím odevzdat stoprocentní práci. Stejnou kvalitu si zaslouží publikum v Metropolitní opeře i v Litomyšli. A pak, občas neškodí vyzkoušet něco nového na místě, které není tolik ve středu pozornosti.

* Dokážete si užívat koncerty pod širým nebem?

Vím, že někteří moji kolegové nemají tyto akce v lásce a takové nabídky nepřijímají. Já s tím problém nemám. Samozřejmě to chce určitou přizpůsobivost a také musíte naprosto důvěřovat svému hlasu, protože zvuk může být ve venkovním prostředí trochu jiný. Svou roli také může sehrát klima a počasí.

* Vyrostl jste na Sicílii. Je tam hudba stále součástí každodenního života?

Ano, doslova patří k životnímu stylu. V naší rodině měla hlas moje matka, ale tenkrát se nepovažovalo za vhodné, aby se žena vydala na uměleckou dráhu. Takže zpívala jen doma. Otec však velice miloval operu a byl to on, kdo ve mně probudil zájem o ni. Když občas potkám na ulici některého z mých bývalých školních učitelů, vždycky vzpomínají, jak jsem rád zpíval a jak jsem tím rozptyloval spolužáky.

* Proč většina operních hvězd v současnosti přichází z jiných zemí, než je Itálie?

Itálie je vlastí operního zpěvu i hudby a kultury obecně. Naneštěstí Italové si neuvědomují, co mají. Je smutné, že zpěváci musí hledat pomoc v cizině. Ani já jsem doma neměl dobrou zkušenost. Svého učitele Billa Schumana jsem nakonec našel ve Spojených státech.

* Proto jste také založil Nadaci Marcella Giordaniho, která zaštiťuje i novou pěveckou soutěž?

Snažím se předat zkušenosti další generaci. Chci mladým zpěvákům pomoci, aby dělali správná rozhodnutí, aby zpívali vhodný repertoár. Můj dojem z prvního soutěžního ročníku byl fantastický. Ani ve snu jsem si nepředstavoval, že výsledek bude tak dobrý. Talentů je spousta.

* V přenosech do kinosálů jsme vás viděli a v příští sezoně opět uvidíme i v operách Hectora Berlioze. Je vám jeho styl blízký?

Mám rád italský i francouzský repertoár. Italský je bohatý na melodie a drama. Francouzský je zase velmi elegantní a sofistikovaný.

* Neodvedou kina diváky z divadla?

Myslím, že lidé budou vždycky chtít chodit na živé divadlo, s jeho specifickou atmosférou a vůní, kterou v přenosu nebo na počítači nelze vychutnat. Ale je úžasné, co technika dokáže.

* Láká vás zkusit ve zpěvu něco nového?

Rád bych se časem dostal k německému repertoáru. Obzvlášť mne fascinuje Gustav Mahler.

***

„Lidé budou vždy chtít chodit na živé divadlo, s jeho atmosférou a vůní." Marcello Giordani, zpěvák

Foto popis|

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz