Ukrajinská hvězda nad kolegy vyčnívala zpěvem i výškou

Search
Close this search box.

7.7.2014    Mladá fronta DNES    str. 14   Kultura Věra Drápelová    

Festival Smetanova Litomyšl, jehož 56. ročník skončil, se už léta ve svém programu nebrání vstřícnosti a líbivosti, vyvažuje ji však tvořivostí a objevy.

 

            Předposlední koncert nezastíral, že sází na osvědčené vábničky. Dostal slibný název – Návštěva v Teatro alla Scala. Za ním se nicméně schoval konvenční výběr italských operních hitů. Žádný nápad je nespojil, většina z nich ani neměla v La Scale premiéru.

            Doprovod s kvalitou sobě vlastní obstarala PKF-Prague Philharmonia pod taktovkou Alessandra Ferrariho. Kamenem úrazu byla volba sólistů, festivalová dramaturgie totiž namíchala koktejl z árií pro soprán, tenor a baryton. Sehnat však tři výborné pěvce, o nichž by se navíc dalo prohlásit, že jsou současnými hvězdami La Scaly, je obtížné. Na poslední chvíli navíc odřekl barytonista Vincenzo Taormina, za nějž narychlo zaskočil Paolo Gavanelli. Bezesporu kdysi zpíval lépe, ale teď už je za zenitem. O nějaký ten rok mladší tenorista Stefano Secco zase nepřesvědčil, že by se svou průměrnou technikou i barvou mohl vstoupit do tenorové elity.

 

Hit pro tři

 

Své kolegy skoro o hlavu převyšovala (i doslova) ukrajinská sopranistka se sytým barevným hlasem Oksana Dyka, známá mimo jiné z kinopřenosu Knížete Igora z newyorské Metropolitní opery. Její zpěv působil svěže a živě, přitom nikoli nekontrolovaně, a také podání jednotlivých árií byla v možnostech daných koncertní směsí pravdivá. Nejvíc se jí povedla Tosca a Nedda z Komediantů, ještě zajímavější by však bylo slyšet ji v ruské hudbě. Možná by koncert utáhla i sama.

            Letní show pod hvězdami musí také bavit, a tak se v přídavcích nakonec všichni tři pěvci k radosti publika podělili o slavnou tenorovou árii Nessun dorma. Ta zdvihne ze sedadel vždycky.

 

***

 

Recenze: koncert 65 %

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz