V Litomyšli začíná festival Smetanova Litomyšl

Search
Close this search box.

12.6.2009 ČT 1 str. 4 06:00 Zprávy

Angelika BAZALOVÁ, moderátorka
——————–
A teď už slíbená Litomyšl, kde večer začíná festival s názvem Smetanova Litomyšl. 51. ročník zahájí prezident Václav Klaus. Festival by měl mimo jiné být symbolickou tečkou za českým předsednictvím. To teď přebírá Švédsko. Země, kde právě Bedřich Smetana strávil pět let života.

redaktorka
——————–
Smetanova Litomyšl je druhým nejstarším hudebním festivalem v Česku a zároveň jedním z největších v klasické hudbě u nás. Jeho náplní jsou tradičně operní inscenace, koncertní provedení oper, galakoncerty, oratoria, kantáty nebo písňové večery. Obecně jde o formy, kterým dominuje vokální umění.

Vojtěch STŘÍTESKÝ, dramaturg festivalu /Události v kultuře, 11. 6. 2009/
——————–
Snažíme se ozvláštňovat ty naše programy, naši dramaturgii tak, aby přitáhla co nejvíce lidí.

redaktorka
——————–
Letošní festival má hned několik lákadel. V premiéře zazní oratorium Orbis Pictus Zuzany Lapčíkové. Předlohou k němu je stejnojmenný slavný spis Jana Amose Komenského. V hudební podobě proběhne také soudní líčení s Miladou Horákovou. Opera Zítra se bude proběhne i na autentickém místě.

Vojtěch STŘÍTESKÝ, dramaturg festivalu /Události v kultuře, 11. 6. 2009/
——————–
Ve Smetanově domě, kde pozítří, v sobotu třináctého od tří hodin odpoledne až do osmi hodin večer, se bude hrát, tak se konkrétně v roce 1950 velký monster proces s rektorem piaristické koleje Františkem Ambrožem Stříteským.

redaktorka
——————–
Tóny klasické hudby budou v Litomyšli znít do 6. července.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz