V Litomyšli zazpívá Kožená

Search
Close this search box.

17.2.2009 Mladá fronta DNES str. 5 Kultura – kraj Pardubický DAVID PŮLPÁN

Rusalka se bude letos na Smetanově Litomyšli hrát na dvou místech – v amfiteátru a na zámku

Litomyšl -Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl se bude moci letos pochlubit rekordním počtem představení a dvěma českými hvězdami.
Publikum v Litomyšli se konečně dočká mezzosopranistky Magdaleny Kožené, ve Dvořákově Rusalce se zase představí Dagmar Pecková.
Koženou v Litomyšli doprovodí barokní soubor Private Musicke. Do Litomyšle přijedou s unikátním projektem aranžované staré hudby s názvem Lettera Amorosa.
Pecková vystoupí ve dvojroli Cizí kněžny a Ježibaby ve Dvořákově opeře Rusalka, kterou přiveze pražské Národní divadlo.
Jednapadesátý ročníkmezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl se uskuteční přesně 60 let od konání první Smetanovy Litomyšle v roce 1949. Navíc uplyne 185 let od narození a 125 let od úmrtí Bedřicha Smetany.
I proto bude letos festival největší v historii. "Festival potrvá 25 dní a uskuteční se 30 pořadů, v historii přehlídky je to naprosto rekordní ročník," uvedl ředitel Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl Jan Pikna.
Už nyní lze odhadnout, o které koncerty a opery bude největší zájem. Kromě vstupenek na Magdalenu Koženou se dá čekat boj o vstupenky na Verdiho Requiem či operu Dalibor Bedřicha Smetany. A už vůbec by za normálních okolností nezůstaly v pokladně lístky na Rusalku Antonína Dvořáka, jež se bude hrát před tisícovkou diváků. "Právě proto nasazujeme Rusalku hned třikrát," uvedl Pikna.
Uvedení opery Rusalka s Dagmar Peckovou v dvojroli Ježibaby a Cizí kněžny bude nepochybně patřit k nejzajímavějším představením. Bude se totiž hrát na dvou místech.
"První a třetí dějství Rusalky se odehrává v přírodě a druhé v zámku, stejně tak i při festivalu se první a třetí dějství bude odehrávat v zahradě a druhé dějství v prostředí zámeckém," uvedl Pikna.
Vparku organizátoři využijí amfiteátr, kde se už řadu let nehrálo a který po skončení festivalu bude nahrazen menší divadelní scénou.
Litomyšlané získají výhodu, protože na první představení Rusalky si budou moci prvních čtrnáct dní koupit vstupenku jen oni.
Originální scéna bude doprovázet i operu Zítra se bude… o procesu s Miladou Horákovou soudobého českého skladatele Aleše Březiny. Uskuteční se totiž v prostředí Smetanova domu, v místě, kde se v roce 1950 uskutečnil politický proces se studenty litomyšlského gymnázia.
Za zmínku stojí určitě i Pucciniho Madam Butterfly nebo další pořad z cyklu Hvězdy operního nebe, kdy se v závěrečném slavnostním galakoncertu představí německá sopranistka Annette Dasch.
Nejmenším divákům budou určeny dvě opery dětské, Broučci Václava Trojana a úplná novinka, Kocour v botách Jiřího Temla.
Prodej vstupenek začne 4. března. Zakoupit je lze v prodejní síti Ticketportal a v předprodejní kanceláři Smetanovy Litomyšle.
Lístky se objednávají prostřednictvím rezervačního systému na www.smetanovalitomysl.cz, telefonicky či písemně.

***

"Festival potrvá 25 dní a uskuteční se 30 pořadů, v historii přehlídky je to naprosto rekordní ročník." Jan Pikna, ředitel festivalu

* Program Smetanova Litomyšl 2009 Slavnostní zahajovací koncert -II. zámecké nádvoří 12. června Aleš Březina/Jiří Nekvasil: Zítra se bude… – Smetanův dům 13. června Národní divadlo Smetanově Litomyšli – II. zámecké nádvoří 14. června Magdalena Kožená – Lettera Amorosa – II. zámecké nádvoří 15. června Broučci a Kocour v botách – Smetanův dům 16. června Antonín Dvořák: Rusalka -zámecký amfiteátr (1. a 3. dějství) a II. nádvoří 18., 19. a 20. června Hommage a Martinů – Smetanův dům 20. června Sváteční matiné – Merel Quartet -zámek 21. června Jiří Pavlica: Studánko, rubínko -II. zámecké nádvoří 21. června Zámecké nokturno – zámecké divadélko 22. června Zuzana Lapčíková: Orbis pictus -II. zámecké nádvoří 23. června Susanne Rydén & Musica Florea -piaristický chrám Nalezení sv. Kříže 24. června Kaddish – II. zámecké nádvoří 25. června Večer tří evropských choreografů – II. zámecké nádvoří 26. června Magické melodie stříbrného plátna – II. zámecké nádvoří 27. června Externí koncert v Chrudimi -Mesiáš – arciděkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie 28. června Europa Musicalis – II. zámecké nádvoří 28. června Madama Butterfly – II. zámecké nádvoří 30. června Vivat opereta! – II. zámecké nádvoří 1. července Externí koncert ve Svitavách -Anja Bukovec – Velký sál kulturního centra Fabrika 2. července Bedřich Smetana: Dalibor – II. zámecké nádvoří 3. a 4. července Slavná mše svatá – piaristický chrám Nalezení sv. Kříže 5. července Giuseppe Verdi: Requiem – II. zámecké nádvoří 5. července Annette & Amadeus – II. zámecké nádvoří 6. července

Foto popis| Z LONDÝNA DO LITOMYŠLE. PěvkyněMagdalena Kožená před časem debutovala v londýnské Královské opeře v náročné roli Angeliny v Rossiniho opeře Popelka. V červnu přijede zazpívat na přehlídku Smetanova Litomyšl.
Foto autor| FOTO: ARCHIV

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz