V Litomyšli se hrát bude

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 01.06.2020 , Zdroj: Euro , Strana: 21 , Vytištěno: 17 273 , Prodáno: 10 409 , Infotype: Nepojmenováno , Datum importu: 01.06.2020 08:13 , Rubrika: Téma/Festivaly , Země: Česko

České hudební léto patří i přehlídkám klasiky. Jedna z nejznámějších, Smetanova Litomyšl, proběhne, leč v úspornějším režimu a pozdějším termínu, než se plánovalo. Velké koncerty pak nahradí série komornějších vystoupení. „Pokusíme se překonat všechny překážky, které nám vláda dá,“ řekl týdeníku Euro Jan Pikna, ředitel Smetanovy Litomyšle.

* Smetanova Litomyšl je jedním ze členů Asociace hudebních festivalů ČR. Ladili jste postup všichni společně?

Každý z nás jde úplně svou cestou, pouze jsme si navzájem vyměňovali informace. A orchestry nám zase předávaly čerstvé informace, které dostávaly z ministerstva kultury.

* Nová forma – tedy série menších komorních koncertů – je už definitivní?

Co je dneska stoprocentní, že ano? Ale vycházím z toho, že ačkoli se rozvolňují opatření a teď to vypadá, že v červenci by mohly být povoleny akce až pro tisíc lidí, povinné rozestupy asi zůstanou, jsou po celém světě. Kvůli tomu se kapacita prostor snižuje. Program tak bude velmi komorní pro málo diváků. Maximálně pro dvě stě.

* Uvažovali jste i o úplném zrušení letošního ročníku?

Kdyby ty podmínky byly takové, že by to jinak nešlo, tak bychom to udělali. Od začátku jsme ale říkali, že se pokusíme překonat všechny překážky, které nám vláda dá, aby ten festival proběhl. Protože je to celoroční práce a my bychom ten rok života ztratili úplně zbytečně.

* Jaká byla reakce města?

Měl jsem pocit, že vedení Litomyšle má z pandemie větší strach než my. Pan starosta byl opatrný, aby sem nikdo z návštěvníků nepřenesl nákazu. I proto jsme začátek festivalu z června přeložili až na červenec s tím, že v tu dobu už bude do Litomyšle jezdit plno turistů i bez festivalu.

 

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz