Víly, děti i Bělohlávka nabízí operní festival v Litomyšli

Search
Close this search box.

13.6.2013 Mladá fronta DNES str. 11 Kultura (vd)

 

LITOMYŠL Opery a koncerty na zámeckém nádvoří, výstavy i další akce přichystal 55. ročník Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. Potrvá ode dneška až do 30. června. A jaké jsou největší taháky?

Má vlast s šéfem

Přehlídku dnes otevře Smetanova Má vlast v podání České filharmonie, která tuto skladbu poprvé zahraje s Jiřím Bělohlávkem ve funkci šéfdirigenta. Zopakuje si ji ještě zítra. Oba večery budou i jakousi generálkou na zahajovací koncert Pražského jara 2014.

Opera zve děti

Divadelní řada letos sestává z pěti titulů. Operní scény z Prahy a Brna provedou Verdiho Sicilské nešpory a Otella, Mozartova Dona Giovanniho, Smetanovy Dvě vdovy a také Dvořákova Jakobína, který se loni nedohrál kvůli nepřízni počasí. Pro děti je navíc připravena operní pohádka Papageno hraje na kouzelnou flétnu a představení (Vy)prodaná nevěsta, které uvede Dětská opera Praha.

Zvony jako symbol

Na zámeckém nádvoří se často hrají i velká oratorní díla. Letos padla volba na populární skladbu Carmina Burana od Carla Orffa a spolu s ní zazní i poema Zvony od Sergeje Rachmaninova na slova Edgara Allana Poea. Hlasy zvonů tu symbolizují různé etapy života. Hrát bude Filharmonie Brno s dirigentem Jakubem Hrůšou.

Přijede i Ben Hur

Závěr přehlídky obstarají efektní symfonické opusy, které se kvůli nárokům na obsazení neuvádějí příliš často. Na programu budou Bernsteinovy Chichesterské žalmy, suita z hudby k historickému velkofilmu Ben Hur od Miklóse Rózsy a kompozice Exodus od polského autora Wojciecha Kilara.

Cesta do baroka

Po skončení festivalu se pod hlavičkou Smetanovy Litomyšle ještě uskuteční pět večerů v areálu zámečku Nové Hrady. Diváci se tam mohou vypravit na operu anglického barokního skladatele Henryho Purcella Královna víl.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz