Vláda: Buďte doma

Search
Close this search box.

WEB , Datum: 17.03.2020 , Zdroj: iHNed.cz , Strana: 0 , Autor: Martin Ťopek, Josef Káninský , RU / den: 101 779

Vláda: Buďte doma

Vycházet co nejméně, držet se na distanc

Zákaz volného pohybu jednostranně polarizuje českou společnost a sociální sítě to dobře zachycují. Někteří lidé na svých účtech vedou soukromé kampaně k podpoře vládních nařízení v koronavirové pandemii. V řadě prohlášení formou statusů, tweetů, postů a podobně vyjadřují i silné pohoršení nad – z jejich pohledu – nezodpovědným chováním jiných. První den, kdy se Češi měli zdržovat převážně doma, přinesl ale i více nesouhlasných reakcí se stavem povšechné karantény.

Karanténa

* Zákaz volného pohybu osob na území republiky s výjimkou cest do zaměstnání, do zdravotnických zařízení, za rodinou a dalších nezbytných cest aktuálně platí do šesté hodiny ranní úterý 24. března.

* Jedním z vládních opatření v pandemii koronaviru jsou zavřené hotely i zákaz ubytovacích služeb přes mobilní aplikace. Má to devastující vliv i na pražský kongresový průmysl. Zrušeno nebo přesunuto bylo minimálně 1200 akcí, které se měly konat v březnu až červnu a mělo se jich zúčastnit přes 320 tisíc delegátů. Ztráty z neuskutečněných kongresů k 13. březnu dosahovaly 980 milionů korun. Vyplývá to z dat neziskové společnosti Prague Convention Bureau.

* Ztráty pražského kongresového průmyslu se podle ředitele Prague Convention Bureau Romana Mušky pravděpodobně v nejbližší době ještě prohloubí. „Existenčně je ohroženo na sto tisíc kumulovaných pracovních úvazků, které turismus v Praze generuje a z nichž zhruba 5470 připadá na kongresový průmysl,“ uvedl. Cestovní ruch v ČR zajišťuje na čtvrt milionu pracovních míst.

* Zrušené či přesunuté kongresy budou mít negativní dopad na příjmy veřejných rozpočtů. Útraty delegátů v Praze jsou proti výdajům běžných turistů podle Mušky čtyř- až pětinásobně vyšší. „Ze studie KPMG, kterou jsme si nechali vypracovat v roce 2017, vyplývá, že se kongresový průmysl podílí 0,9 až 1,1 procenta na HDP Prahy a přímo na odvětví cestovního ruchu pak 15 procenty,“ řekl.

* Společnost Prague Convention Bureau vycházela z dat svých partnerů, kteří vytvářejí zhruba polovinu pražského kongresového průmyslu. Podle Českého statistického úřadu se loni v Praze v hromadných ubytovacích zařízeních konalo 5336 konferencí, na kterých bylo přes 531 tisíc účastníků. V celé republice se v těchto zařízeních uskutečnilo více než 14 tisíc konferencí. Zúčastnilo se jich přes 1,4 milionu lidí. Nejvíce akcí se konal ve čtyřhvězdičkových hotelích, a to přes devět tisíc.

* Za nezbytné cesty se považuje obstarávání věcí k životu, tedy potravin, hygienických potřeb, kosmetiky a jiného drogistického zboží, krmiva a dalších potřeb pro zvířata. Lidé smějí na poštu, na úřady a do banky, dotankovat, povolena je sousedská i dobrovolnická výpomoc. Je možné konání pohřbů. Ze zákazu byl vyňat i pohyb v lesích a parcích.

* Nařízeno je omezit pobyt mimo domov na dobu nezbytně nutnou a podobně omezit kontakt s jinými lidmi.

* Významná jsou doporučení pro pracoviště. Hovoří se v nich o přednosti bezhotovostních plateb, zachování dvoumetrové vzdálenosti mezi pracovníky nebo zákazníky a také o zvýšeném důrazu na hygienu.

* Plná znění vládních rozhodnutí a další informace o pandemii viru SARS¬-CoV-2 zveřejňuje web vlada.cz.

Cestování

* Už o den dříve než omezení pohybu (půlnoc z neděle na pondělí) vešel v platnost zákaz opustit republiku. Do zahraničí nesmí občané Česka a cizinci s trvalým pobytem. Výjimku mají pendleři, tedy lidé zaměstnaní v příhraničí.

* Souběžně přijatý zákaz vstupu cizinců na české území neplatí pro lidi s trvalým pobytem ani pro osoby, jejichž příjezd je ve státním zájmu, aniž by to bylo specifikováno.

* Turisté mohou odjet domů, ale běžná pozemní a vodní doprava do ciziny byla zrušena. Z letišť zůstalo v provozu jen pražské Letiště Václava Havla.

* Zahraniční ambasády mají za úkol oslovit české studenty z programu Erasmus pobývající v cizině. Ministerstvo zahraničí v sobotu začalo vysílat záchranné autobusy pro Čechy uvízlé na letištích v jiných zemích, pokud byly jejich lety zrušeny.

* Obnovenými kontrolami na hraničních přechodech by se tam i zpět měli dostat lidé, kteří pojedou automobilem pro takto uvízlé příbuzné. „Propustkou“ je kopie palubní vstupenky.

* Menší hraniční přechody v západním směru byly zataraseny. Přes hranice se jezdí jen v následujících místech: Strážný, Pomezí nad Ohří, Rozvadov, Folmava, Železná Ruda, Krásný les, Hora sv. Šebestiána (Německo), Dolní Dvořiště, České Velenice, Hatě, Mikulov (Rakousko).

Prevence

* Lidé, kteří přicestují z ciziny z takzvaně rizikových zemí, jdou automaticky do karantény. Přesněji mají na dálku kontaktovat svého praktického nebo dorostového lékaře, jenž jim čtrnáctidenní izolaci nařídí. Dva týdny jsou určeny jako doba, po kterou se nutně objeví známky koronavirového onemocnění. Většinou je to dříve.

* Seznam rizikových zemí je tento: Čína, Jižní Korea, Írán, Itálie, Španělsko, Rakousko, Německo, Norsko, Švédsko, Francie, Belgie, Nizozemsko, Dánsko, Velká Británie, Švýcarsko.

* Doporučuje se, aby ve veřejné dopravě lidé dodržovali alespoň metrový vzájemný distanc. Nemají se dotýkat navzájem a nesahat na nic holýma rukama.

* Přísná hygiena má panovat v restauračních zařízeních, jež prodávají z okénka.

Země přechází na režim on-line

Zákaz otevírání předních dveří u vozů veřejné dopravy zaváděný některými dopravními podniky v zemi charakterizují nynější život podobně jako odebrání možnosti prodávat jízdenky vlakovým průvodčím. Společnost masivně přechází do módu on¬-line. Západočeská univerzita v Plzni vytváří s ministerstvem školství podpůrné materiály pro zajištění výuky na dálku, spolupracovala s odborníky na distanční vzdělávání. Velký zájem byl o vzdělávací vysílání České televize pro děti nazvané UčíTelka.

* Hygienici uzavřeli Uničov, Červenku, Litovel a 20 dalších obcí na Olomoucku, aby tam zabránili dalšímu šíření koronaviru. Lidé nemohou oblast s 24 tisíci obyvatel opustit, zakázán je vstup. Uzavřenou oblast střeží policisté. Zásobování potravinami a dalším nezbytným zbožím je zachováno a nijak se nemění, oznámil dnes na webu Uničova starosta Radek Vincour (ODS). Na Litovelsku a Uničovsku bylo v neděli večer evidováno 25 případů koronaviru, v celém Olomouckém kraji jich bylo 32. Kontaktů s vazbou na pozitivní případy je až tisíc, potvrdil olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO).

* Obec Kynice na Havlíčkobrodsku je uzavřena. Včera ráno byli v obci čtyři nakažení koronavirem, další lidé jdou dnes na testy. Na oslavě, kde se mohli nakazit, bylo asi 50 lidí, řekla Alena Dvořáková, ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina. Na příjezdových cestách jsou policejní hlídky. Jen lidé, kteří v obci nemají trvalý pobyt, ji směli opustit.

* Česká správa sociálního zabezpečení dostala do včerejšího dopoledne 5644 elektronických neschopenek kvůli karanténě. Kolik papírových formulářů sociální správa dosud obdržela, není jasné. Zaměstnanci v karanténě mají nárok na náhradu mzdy. V prvních dvou týdnech jim zaměstnavatel má platit 60 procent základu příjmu. Náhradu odměny mají dostat i ti, kteří pracují na dohodu. Pokud by karanténa trvala déle než dva týdny, lidé s nemocenským pojištěním by pak pobírali nemocenskou.

* Energetická společnost ČEZ přijala v jaderných elektrárnách Temelín, Dukovany a některých dalších provozech nová preventivní opatření. Měří tělesnou teplotu všem, kteří vstupují do areálů. V obou jaderných elektrárnách se to týká více než dvou tisíc pracovníků, celkem jich je tři tisíce a někteří pracují z domova.

* Před hraničním přechodem do Polska v Náchodě-Bělovsi, kde se tvoří kolony i za běžného provozu, stála včera mnohakilometrová řada vozů. Poláci na přechodu, jenž zůstal jediným v Královéhradeckém kraji, kde lze překročit česko¬-polskou hranici, zavedli kontroly. Policie začala kamiony mířící do Polska odstavovat u Vysokova na silnici na příjezdu do Náchoda.

* Zítra se uskuteční druhý z koncertů Pavla Šporcla z houslistova obývacího pokoje. První z nich se uskutečnil v pátek 13. března a prostřednictvím jeho oficiálního fanouškovského profilu na Facebooku stream sledovalo téměř dva tisíce lidí. „V této celosvětově napjaté situaci si musíme být co nejblíže. A protože se nemůžeme vidět osobně na koncertě, využívám moderní techniky, abych svým fanouškům alespoň takto zprostředkoval koncertní vystoupení a zahrál své oblíbené skladby a styly,“ prohlásil Šporcl.

* Soubor Cirk La Putyka ve středu od 20 hodin uvede zdarma na svém YouTube a Facebook kanálu filmový záznam novocirkusové inscenace Up End Down Symphony s hudebním doprovodem Filmové filharmonie. Umělci se snaží s opatřeními vyhlášenými v mnoha zemích proti šíření koronaviru vyrovnat různě, pro jejich komentáře či prezentaci děl inspirovaných koronavirem vznikla facebooková stránka CoronArt. Zpěvák Miroslav Žbirka na ní třeba nabízí, že připraví streamovaný koncert, a vyzývá fanoušky, aby psali, které písně chtějí slyšet.

* Pořadatelé hudebního festivalu Smetanova Litomyšl doufají, že se pětadvacetidenní akce se začátkem 11. června uskuteční bez omezení. Tématem letošního 62. ročníku je naděje a původně odkazovalo na 75. výročí konce druhé světové války. „V tuto chvíli ale probíhají přípravy bez jakékoli změny, běží předprodej vstupenek a koncem května zahájíme stavbu zastřešení zámeckého nádvoří, aby druhý červnový týden bylo vše hotovo. Pak se uvidí,“ prohlásil ředitel Jan Pikna.

* Uvalení karantény na celou zemi je rozumné i podle prvního místopředsedy České biskupské konference Jana Graubnera. Připomněl, že jednotlivci dnes nenesou odpovědnost jen sami za sebe, ale také za všechny ty, s nimiž se setkávají. Kněží mohou podle něj nechat kostely otevřené a vykonávat individuální duchovní službu a péči, neboť není možné konat veřejné bohoslužby, a to ani v malém počtu.

Liberální balíček podnikatelům

Vyčíslit finanční ztráty je na začátku protivirových opatření obtížné, nicméně nižší zisky podnikatelů, kteří nemohou svou živnost či výrobu provozovat, se dají předpokládat. Mění se poptávka, spotřebitelské chování. Česká vláda přijala několik opatření, aby dopady stavu nouze na soukromníky zmírnila.

* Plošné prominutí pokuty za opožděné podání daňového přiznání a úroku z prodlení. Lhůta do konce března se posouvá o tři měsíce. Zaměstnanci, podnikatelé i firmy musí podat přiznání do 1. července. Všichni daňoví poplatníci mohou automaticky podat daňové přiznání k dani z příjmů a uhradit daň bez jakékoliv sankce o tři měsíce později. Není přitom potřeba prokazovat důvody související s koronavirem. podle ministerstva financí je hlavním cílem zamezit na finančních úřadech, případně na poštách, vysoké koncentraci lidí, jak je tomu obvyklé před koncem lhůty k podání daňového přiznání.

* Promíjejí se pokuty za opožděné zaplacení daně ve všech případech, kdy plátce daně požádá o prominutí úroku z prodlení nebo o posečkání se zaplacením daně. Musí však prokázat důvody, které jakýmkoliv způsobem souvisejí s koronavirem. Například se může jednat o onemocnění či karanténu účetní nebo dalších klíčových zaměstnanců, pokud jejich absence znemožnila plnění daňové povinnosti. Opatření se týká všech daní (platí pro fyzické osoby i podnikatele).

* Vláda vyhlásila plošné prominutí pokut za opožděné podání kontrolního hlášení ve výši tisíc korun, které vznikly mezi 1. březnem a 31. červencem 2020.

* Individuálně finanční správa promine pokuty i nad tisíc korun za nepodání kontrolního hlášení, rovněž pro období od 1. března do 31. července. Plátce daně však musí prokázat spojitost s koronavirem.

* Zároveň se plošně promíjejí správní poplatky za podání některých žádostí. Týká se to žádostí o posečkání nebo zaplacení daně ve splátkách, žádosti o prominutí úroku z prodlení a žádosti o prominutí pokuty za nepodání kontrolního hlášení. Úleva platí pro žádosti podané do 31. července.

* Ze zákona není možné odložit start třetí a čtvrté vlny elektronické evidence tržeb, které startují 1. května. Finanční a celní správa slibují, že budou při kontrolní činnosti od 1. května po dobu tří měsíců postupovat s maximální tolerancí a plnit pouze poradní funkci. Podnikatelé jakkoliv dotčení koronavirem se tak nemusí po tuto dobu obávat sankcí, pokud se nebyli schopni připravit včas na vznik evidenční povinnosti.

Roste lidská solidarita

Linkové autobusy v Královéhradeckém kraji nebo MHD ve Valašském Meziříčí jsou zdarma. V Jihlavě se do centra pro dobrovolníky hlásí lidé ochotní pomoci například s donáškou nákupů. V mateřských školách v Praze 9 se postarají o děti rodičů pracujících v záchranných, bezpečnostních a pedagogických službách, zařídil to i krizový štáb v Opavě. Ve výjimečné situaci příběhů solidarity mezi lidmi přibývá.

* Děti zdravotníků z Fakultní nemocnice Brno hlídají dobrovolníci z řad studentů Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity. Zázemí našli v sousedním univerzitním kampusu, jenž je prázdný, protože výuka je od minulého týdne přerušená. Včera takto fungovaly tři skupiny po deseti až dvanácti dětech, v každé působí dva studenti, řekl mluvčí nemocnice Pavel Žára.

* Vysoká škola báňskᬠ– Technická univerzita Ostrava připraví pro krajský úřad tisíce litrů dezinfekce. Využije k tomu všechny své laboratoře, pro tento účel vybavené. K výrobě bude mimo jiné sloužit líh zabavený celníky. Dezinfekce pomůže v krajských nemocnicích a sociálních zařízeních. Podle mluvčí Petry Halíkové je nutné ještě zajistit dodávky některých chemikálií a najít dostatek lidí pro výrobu.

* Střední škola chemická v Pardubicích vyrábí pro nemocnice, úřady či firmy dezinfekci. Zákazníci zaplatí vstupní náklady, marži škola nepožaduje.

* Národní knihovna po dohodě s kolektivním správcem autorských práv Dilia zpřístupní studentům a pedagogům vysokých škol dočasně on¬-line přes 206 tisíc titulů monografií a periodik. Jde v souhrnu o více než 59 milionů stran, sdělila mluvčí knihovny Irena Maňáková. Dokumenty bude možné číst přes aplikaci Kramerius, nikoli je stahovat či tisknout.

* Městské divadlo Zlín chce využít své krejčovské dílny a začít šít roušky pro zdravotníky. Na sociálních sítích zveřejnilo výzvu k dodání co nejhustší stoprocentní bavlny. Reakce lidí a firem je za necelý den podle ředitele divadla Petra Michálka obrovská. K iniciativě se přidalo i Národní divadlo.

* Studenti a zaměstnanci Vysokého učení technického v Brně pomohou školákům s doučováním, seniorům s ovládáním počítače a komunikačních programů. Pomoc v technologické oblasti nabídne škola také Fakultní nemocnici Brno. „Máme vlastní komunikační kanál, přes který jsme poslali zprávu asi dvěma tisícům studentů naší fakulty,“ řekl Viktor Konupčík ze Studentské unie Fakulty informačních technologií VUT.

* Unie rodinných advokátů zřídila krizovou poradnu. Lidé se mohou na zapojené advokáty a další dobrovolníky bezplatně obracet s právními dotazy, které souvisejí s nouzovým stavem, prostřednictvím e¬-mailové adresy Koroporadna@uracr.cz. Poradna odpovědi průběžně vyvěšuje na svém webu, Facebooku i Twitteru. V týmu má podle Kovářové vedle advokátů a mediátorů k dispozici i lékaře či psychoterapeuty.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz