Východopedie

Search
Close this search box.

12.7.2014    Hradecký deník    str. 2   Východní Čechy (ry) (fr)      

Encyklopedie zajímavostí východních čech

LITOMYŠL

 

Významné město východních Čech, které se do podvědomí dostalo zásluhou dvou velikánů. Hudební skladatel Bedřich Smetana se 2. 3. 1824 narodilvzámeckémpivovaře aspisovatel Alois Jiráseknazdejšímgymnáziuučildějepisazeměpisazasadilsem děj své historické novely Filosofská historie.

            V letech 1568 – 1581 za Vratislava z Pernštejna zde vyrostl reprezentativní renesanční zámek. Postavili ho Giovanni Battista Aostalli a Ulrico Aostallis a je charakteristický psaníčkovými a figurálními sgrafity na fasádách a štítech a dvěma velkými bitevními scénami na hlavním nádvoří. Posledními majiteli zámku byli až do konce II. světové války Thurn­Taxisové, kteří ho koupili v roce 1855 ve veřejné dražbě. V roce 1962 byl zámek vyhlášen Národní kulturní památkou, v květnu roku 1999 přišel další významný okamžik – zápis na Seznam světového dědictví UNESCO. Výraznou stopu v Litomyšli zanechal sochař Olbram Zoubek. Spolu s dalšími vynikajícími výtvarníky Stanislavem Podhrázským, Václavem Boštíkem a Zdeňkem Palcrem, restauroval v období totality, kdy nemohl volně tvořit a vystavovat, sgrafitovou výzdobu pláště renesančního zámku. Práce trvaly celých 17 sezón. Galerii ve sklepení zámku tvoří stálá expozice jeho soch zrůznýchtvůrčích období. Od12. 4. 2014 je rozšířena o voskové Srdce Václava Havla.

            S městem je neodmyslitelně spjatý Mezinárodní operní festivalSmetanovaLitomyšl, který je poPražskémjarudruhýmnejstarším hudebním festivalem v České republice a zároveň patří k největším pravidelným festivalům klasické hudby u nás. Koná se od roku 1949, letošní 56. ročník má termín 13. 6. – 6. 7. Od roku 1974 se koná i festival Mladá Smetanova Litomyšl, přehlídka hudebního mládí.

            Do moderních dějin Litomyšle se zapsaly dvě významné návštěvy. 15. 4. 1994 se na zámku uskutečnilo setkání sedmi prezidentů středoevroských zemí – zúčastnili se ho (foto zleva): Milan Kučan (Slovinsko), Árpád Göncz (Maďarsko) Richard von Weizsäcker (Německo),Václav Havel ( ČR ), Thomas Klestil a Lech Walesa (Polsko), Michal Kováč (Slovensko) . 13. 7. 1995 sem přijel španělský král Juan Carlos I. s chotí Sofii. Litomyšl přivítala významného evropského panovníka po 99 letech – v roce 1896 tu byl rakousko­uherský mocnář František Josef I.

            V roce 2000 byly zpřístupněny zrekonstruované Klášterní zahrady. Od roku 2010 se ve zdi zahrad nachází bronzový odlitek 90 milionů let staré fosilie pravěké ryby, kterou našli v zahradách dva studenti. (fr)

 Foto popis| Lokálka z roku 2007 (zleva): Jiří Gregora, Přemysl Dolan, František Zapadlo, Václav Souček, Ladislav Straka a Ladislav Hübelbauer.

Region| Východní Čechy

Publikováno| Hradecký deník; Východní Čechy; 02

Publikováno| Krkonošský deník; Východní Čechy; 02

Publikováno| Chrudimský deník; Východní Čechy; 02

Publikováno| Jičínský deník; Východní Čechy; 02

Publikováno| Náchodský deník; Východní Čechy; 02

Publikováno| Svitavský deník; Východní Čechy; 02

Publikováno| Orlický deník; Východní Čechy; 02

Publikováno| Rychnovský deník; Východní Čechy; 02

Publikováno| Pardubický deník; Východní Čechy; 02

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz