Vyslanec Izraele tleskal vestoje, Sirael přišla pozdě

Search
Close this search box.

 

4.7.2011 Mladá fronta DNES str. 4 Kraj Pardubický
Stanislava Králová

Ze společnosti

Návštěvníci Smetanovy Litomyšle byli ve středu uchváceni symfonií Babí Jar. Večer patřil i České televizi, která uvedla v předpremiéře baletní projekt Sirael, jenž se natáčel v Litomyšli.

LITOMYŠL Než se ve středu začali diváci v parném večeru usazovat na druhém zámeckém nádvoří na tvrdé lavice, ti pozvaní z řad sponzorů a významných partnerů ještě před uvedením Šostakovičovy třinácté symfonie Babí Jar zavítali na welcome drink do komnat litomyšlského zámku.
Party pořádal nový partner Smetanovy Litomyšle – nadační fond Bohemian Heritage Fund. „Tohle je podle mého jeden z vrcholů Smetanovy Litomyšle. Je tu cítit atmosféra očekávání a slavnostnosti. Dnes je to pieta," řekl ředitel nadačního fondu Pavel Smutný.
Babí Jar totiž připomíná tragédii 35 tisíc kyjevských Židů, kteří byli nahnáni a vyvražděni v rokli u vesnice s poetickým názvem Babí Jar na Ukrajině.
Krátce před zahájením koncertu předstoupil před publikum velvyslanec Izraele. „Tato skladba vyzněla při svém uvedení tak silně, že ani snaha bdělých sovětských úřadů o zlehčení této tragédie nebyla úspěšná," řekl Jaakov Levy.
V Litomyšli vzbudila symfonie nadšení, což potvrdily ovace vestoje. Velkou zásluhu na úspěšném provedení měl dirigent Zdeněk Mácal. Právě on sklízel na pozdější party České televize největší ovace. Mezi gratulanty byl například syn bývalého ředitele TV Nova David Železný.
„Takhle zahrát český orchestr jsem neslyšel deset let," vysekl poklonu Mácalovi, ale také symfonickému orchestru hlavního města Prahy FOK, když se společnost přesunula do zámecké jízdárny.
Zde se v předpremiéře promítal umělecký dokument Sirael, který v Litomyšli vznikl.
Jenže na dokument o múze došlo až pozdě večer, organizátoři navíc nejdřív uspořádali raut, nechali účastníky party pobavit se a poté pustili film.
To už ale byla společnost unavená. Ze stolů za zvuků příjemného piana zmizely jak miniřízky, tak chutné masové rolády. Zaprášilo se i po čokoládových bonbonech.
Nebylo proto divu, že na samotnou předpremiéru už moc lidí nezůstalo. Před půlnocí se po hlubokém emocionálním zážitku z Babího Jaru do dalšího kultury moc nechtělo. Nebylo divu, uvedení baletu s výraznou hudbou bylo po symfonii Babího Jaru lehce neuvážlivé. Například mecenáš Pavel Smutný raději zvolil s přáteli procházku noční Litomyšlí.

Foto popis| Přivítejte Sirael Moderátorka Jitka Novotná představuje režiséra baletního projektu Martina Kubalu a také výtvarníka Jana Kunovského.
Foto popis| Pivní taktovka Dirigent Mácal (vlevo) si po výkonu při koncertu Babí Jar pivo zasloužil. Výjimečné představení přilákalo i návštěvníky z diplomatických kruhů (nahoře).
Foto popis| Mecenáš s velvyslancem Pavel Smutný debatuje s velvyslancem Izraele Jaakovem Levym (uprostřed) na party ČT před premiérou baletu Sirael.
Foto autor| Foto: 3x František Renza

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz