Výtvarná Litomyšl se představí v novém

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 28.02.2020 , Zdroj: Mladá fronta DNES +1 , Strana: 7 , Vytištěno: 133 624 , Prodáno: 108 951 , Rubrika: Příloha – Smetanova Litomyšl , Země: Česko

Obsahové duplicity: 27.02.2020 – Lidové noviny 

Šestnáctá Smetanova výtvarná Litomyšl je přelomovým ročníkem, který začne novou éru. Ideově i tematicky se propojí s hudebním festivalem. Tématem, na němž se shodli organizátoři obou akcí, se stala „naděje“. 75 let od ukončení druhé světové války – chvíle pro sebereflexi a nadějnou vzpomínku na budoucnost.

Nový koncept, na němž při organizaci výtvarné části spolupracuje Městská galerie Litomyšl a nadační fond Bohemian Heritage Fund, přinese do veřejného prostoru města díla současného umělce, který se zároveň představí i rozsáhlou výstavou a zcela novým dílem pro tuto příležitost.

Pro startovací ročník vybrala kurátorka a umělecká ředitelka BHF Lenka Lindaurová mezinárodně uznávaného výtvarníka Krištofa Kinteru, který už nyní připravuje unikátní sochu na vybrané místo. Při odhalení sochy budou také publikována jména dalších umělců, pro něž je čest vytvořit site-specific objekt pro Litomyšl.

Městská galerie pod vedením ředitelky Martiny Zuzaňákové připravila do domu U Rytířů architektonickou přehlídku s pracovním názvem Město-L, která dokumentuje pozvolné utváření současné architektonické podoby Litomyšle. Druhým rokem bude také pokračovat výstava projektu MenART, který propojuje velká jména současného výtvarného umění s žáky základních uměleckých škol.

Do stálé expozice Městské obrazárny na zámku se rozhodly Lindaurová a Zuzaňáková intervenovat prostřednictvím poznámek v podobě zásahů současných umělců. Mezi deseti jmény dostane tuto příležitost také Krištof Kintera. Cílem je přitáhnout pravidelné hosty festivalu na místa, která důvěrně znají. K Smetanově výtvarné Litomyšli se tradičně připojují i další místní galerie, které drží vysoký výstavní standard.

Galerie Miroslava Kubíka bude hostit kresby a stavby sochaře Stanislava Kolíbala, v Galerii Zdeněk Sklenář se můžeme těšit na nejlepší obrazy Josefa Šímy a také na performativní překvapení v režii architekta Josefa Pleskota po Slavnostním zahajovacím koncertu 11. června. Nedaleký Kulturák Archa v Lubné chystá expozici sochařky Anny Hulačové.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz