Vyvrcholil operní festival, plavec překonal kanál La Manche

Search
Close this search box.

31.12.2015    Mladá fronta DNES    str. 58   Příloha – Ročenka

Prázdniny byly opravdu horké, výjimkou nebyly teploty přesahující 35 °C, města se ocitla na suchu. Lesopark na Dukle měnil svou podobu.

 

 

Sportovci Aneta Hladíková a Aleš Rucký slavili a piaristé věnovali Litomyšli hodnotný dárek. V Luži otevřeli nový pavilon.

 

BACH NA ZÁVĚR, 6. ČERVENCE

 

Závěrečným koncertem České sinfonniety skončil 57. ročník festivalu Smetanova Litomyšl, finále bylo poctou výročí narození Bacha a Händela. Letošní ročník byl svým rozsahem unikátní, nabídl téměř čtyřicet pořadů nejen v Litomyšli, ale i ve Svitavách a Nových Hradech. Bylo mezi nimi sedm oper a několik premiér.

 

ÚSPĚCH V BELGII, 25. ČERVENCE

 

I když ji v přípravě zbrzdila nemoc, probojovala se bikrosařka Aneta Hladíková na dráze v belgickém Zolderu až do finále mistrovství světa, kde si vyjela šesté místo.

 

OBNOVA PARKU, 27. ČERVENCE

 

Lesopark na Dukle ovládli dřevorubci, kteří káceli stromy ležící v trase obnovovaných a nových cest. Zahájili tak revitalizaci oblíbeného parku, která skončila v listopadu. Přibyla nová sportoviště i mobiliář.

 

MORAVEC V NOVÉM PAVILONU, 28. ČERVENCE

 

Biatlonista Ondřej Moravec se vrátil do Hamzovy léčebny v Luži – Košumberku, kde jako devítiletý chlapec strávil skoro rok. Nyní zde asistoval při zahájení provozu nového pavilonu I, který slouží pro lidi s postižením neurologického typu s poruchou hybnosti. Pavilon má 30 lůžek. Po moderním dialyzačním centru se tak možnosti léčebny opět ještě více rozšířily.

 

PLAVBA Z ANGLIE DO FRANCIE, 1. SRPNA

 

Pardubice mají dalšího přemožitele kanálu La Manche. Za 12 hodin a 11 minut jej z anglického Doveru do francouzského Calais přeplaval pardubický rodák Aleš Rucký. Stal se jubilejním dvacátým českým plavcem, který La Manche zdolal.

 

KNIHY ŘEHOLNÍKŮ MĚSTU, 16. SRPNA

 

Přes devět tisíc svazků čítá piaristická knihovna, kterou získala do svého vlastnictví Litomyšl. Českomoravská provincie Řádu zbožných škol – piaristů ji městu bezplatně věnovala. Obsahuje nejen náboženskou, ale především vědeckou literaturu.

 

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz