Z bohaté nabídky Smetanovy Litomyšle

Search
Close this search box.

5.3.2012 Haló noviny str. 9 Kultura, hudba (the)

Společně s Pražským jarem a letním mezinárodním hudebním festivalem v Českém Krumlově patří Smetanova Litomyšl k nejprestižnějším kulturním událostem mezinárodního významu. Nad zrodem litomyšlské akce převzal roku 1949 záštitu tehdejší ministr Zdeněk Nejedlý. Jako významný a nedoceněný muzikolog totiž odkaz svého krajana, skladatele Bedřicha Smetany, nejen ctil, ale také jej metodologicky třídil.
Hlavní festivalovou scénou se i letos navzdory plánovaným asanačním pracím v okolí litomyšlského zámku stane druhé zámecké nádvoří. Letos tam bude uvedeno rekordních 23 pořadů. Mimořádně bohatá je již nabídka operních děl: hravou inscenaci Smetanovy Prodané nevěsty v pojetí režiséra Michaela Taranta představí Moravské divadlo Olomouc, Státní opera Praha uvede ve festivalové premiéře Pucciniho Bohému v režii Ondřeje Havelky, téměř po dvaceti letech bude na festivalu provedena Bizetova Carmen (NDM Ostrava). Pražské Národní divadlo přijede s novým úspěšným nastudováním Dvořákova Jakobína a s Verdiho Traviatou.
Na letošní Smetanově Litomyšli se představí kromě dalších dvě mužské pěvecké superhvězdy. Poprvé v České republice živě vystoupí tenorista newyorské Metropolitní opery Marcello Giordani, dalším vzácným hostem bude respektovaný barytonista Thomas Hampson. U skladatelky Sylvie Bodorové si pěvec objednal cyklus písní, který bude mít v Litomyšli světovou premiéru. Napsán je na téma doby císaře římského a krále českého Rudolfa II. k připomenutí 400. výročí jeho úmrtí pod názvem Lingua angelorum.
Chybět nebudou ani výrazní světoznámí instrumentalisté. Patří k nim například klavírista Fazil Say, jenž uvede Čajkovského klavírní koncert b moll. Houslista Pavel Šporcl představí zcela neznámý houslový koncert klasika Jana Křtitele Vaňhala, přední japonský mládežnický orchestr Kanagawa University Symphonic Band v Litomyšli premiérově uvede skladbu Modlitba Masaru Kawasakiho. Tento žalozpěv pro orchestr je každoročně hrán v Hirošimě při připomínce výročí svržení americké atomové bomby na toto město. Autor jako jeden z mála tragédii přežil a bude litomyšlskému uvedení přítomen.
Na 31 pořadů je připraveno téměř třicet tisíc vstupenek, jejichž předprodej bude zahájen ve středu 7. března od 10 hodin v prodejní síti Ticketportal a v internetové prodejně http://www.smetanovalitomysl. cz.

Foto autor| FOTO – archiv

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz