Za hudbou do Litomyšle

Search
Close this search box.

11.6.2013 Naše rodina str. 14 Kultura (opi)

 

FESTIVAL

V letošním roce se uskuteční již 55. ročník festivalu Smetanova Litomyšl. Během osmnácti dní od 13. do 30. června přinese dvacet tři pořadů a bude pokračovat ještě do 4. července pěti představeními na letní scéně v Nových Hradech.
Na začátku Česká filharmonie s Jiřím Bělohlávkem dvakrát rozezní zámecké nádvoří tóny cyklu symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany. Uvedeny budou zcela nové inscenace oper Sicilské nešpory Giuseppe Verdiho, Don Giovanni W. A. Mozarta a Dvě vdovy Bedřicha Smetany. K dvoustému výročí Verdiho narození bude uveden i jeho Otello. Nejen pro děti a mládež je určeno představení Dětské opery Praha (Vy)prodaná nevěsta. Zámek v Nových Hradech zase ožije pěti večery s barokní operou Henryho Purcella Královna vil.
Zazní i oblíbená Orffova Carmina burana, tentokrát v kombinaci s poémou Zvony Sergeje Rachmaninova na slova E. A. Poea. V závěrečném koncertu dva spojené symfonické orchestry a smíšený sbor zahrají Bernsteinovy Symfonické tance z West Side Story, Rózsovu suitu z hudby k historickému velkofilmu Ben Hur a impozantní skladbu Exodus polského skladatele Wojciecha Kilara.
Legenda české klavírní školy Jan Novotný přednese skladby Bedřicha Smetany, v Chrámovém matiné pro varhany a žestě se představí Aleš Bárta a Prague Brass Ensemble. Zahraničními hosty tentokrát budou orchestr Camerata Chicago a špičkový komorní sbor a capella Khorikos New York. Ve Svitavách na koncertu Hornmage ä Čajkovskij doplní nejlepšího českého violoncellistu Jiřího Bártu jihokorejský houslový virtuos Edwin E. S. Kim. Poprvé společně vystoupí Musica Bohemica a Spirituál Kvintet, ve dvou Koncertech na přání vystoupí Vojtěch Dyk a B-Side Band Josefa Buchty. (Více na http://www.festival. smetanovalitomysl.cz.)

Foto autor| Foto archiv

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz