Začal festival Smetanova Litomyšl

Search
Close this search box.

14.6.2013 ČT 1 str. 15 18:00 Události v regionech – Praha 

 

Jiří PETROVIČ, moderátor
——————–
Smetanova Má vlast v podání České filharmonie zahájila ve čtvrtek večer 55. ročník operního festivalu Smetanova Litomyšl. Koncerty uznávaných interpretů budou diváky provázet do 30. 6. Ani letos ale pořadatelé nezapomněli na milovníky výtvarného umění.

Michal KLOKOČNÍK, redaktor
——————–
Cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany symbolicky zahájil tradiční svátek vážné hudby. Mou vlast v podání České filharmonie sledovalo zaplněné hlediště na druhém zámeckém nádvoří.

Jiří BĚLOHLÁVEK, šéfdirigent České filharmonie
——————–
Smetanova Litomyšl samozřejmě má svoji velmi charakteristickou tvář. A ta je dána tímto prostředím krásného nádvoří zámku. Mnohokrát jsem tady už byl a je to vždy jako návrat domů.

Vojtěch STŘÍTESKÝ, dramaturg festivalu
——————–
Když po nástupu šéfdirigent se ujme poprvé Mé vlasti právě pro náš festival, tak to vnímáme jako určitou poctu. .

Michal KLOKOČNÍK, redaktor
——————–
Hudební festival má podeváté i svou výtvarnou část. Díla předních umělců nabízí třináct výstavních akcí. Například retrospektivní expozice ke 100. výročí narození Václava Boštíka. Václav Boštík byl jednou z významných osobností českého výtvarného umění 2. poloviny 20. století. A tole jsou třeba jeho počátky: autoportrét z roku 1937. Boštíkova díla jsou vystavená v nově zrekonstruované jízdárně i přímo na zámku.

Pavel CHALUPA, ředitel, Smetanova výtvarná Litomyšl
——————–
Tady například máme první známý obraz, který namaloval někdy za svých studií na akademii ve 30. letech.

Michal KLOKOČNÍK, redaktor
——————–
Zatímco hudební část Smetanovy Litomyšle potrvá do konce června, na některé výtvarné práce se lidé budou moci podívat ještě po prázdninách. Michal Klokočník, Česká televize.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz