Začíná festival Smetanova Litomyšl

Search
Close this search box.

9.6.2016    ČT 1    str. 8   18:00 Události v regionech – Praha

 

Bohumil KLEPETKO, moderátor

——————–

Za dvě hodiny začne Smetanova Litomyšl, operní festival, který je po Pražském jaru 2. nejstarším hudebním festivalem v Česku. Přímo na zámeckém nádvoří v Litomyšli na zahájení čeká i Erik Knajfl. Eriku, co se na místě děje teď, kdy se pilují už jen poslední detaily? Jaká vystoupení návštěvníci v Litomyšli uvidí v příštích dnech? A co dnes večer?

 

Erik KNAJFL, redaktor

——————–

Před chvílí skončila generální zkouška. Už tradičně festival zahájí tóny Bedřicha Smetany /nesrozumitelné/ triumfální symfonie Dur. Následovat budou skladby takových velikánů jako je Mozart nebo Van Beethoven. To vše v podání pražské filharmonie. V příštích 25 dnech mohou lidé navštívit přes 30 koncertů a představení. A důležitá informace, na některé velmi atraktivní vystoupení vstupenky stále jsou i když jen po desítkách kusů. Hlavní programovou náplní festivalu jsou operní inscenace, ale také galakoncerty, oratoria, kantáty a písňové večery. Stranou nezůstává ani symfonická instrumentální nebo komorní hudba. Prostor každoročně dostává i balet stejně jako koncerty chrámové a promenádní. Jak vlastně bude vypadat program 58. ročníku festivalu Smetanova Litomyšl, už v následující reportáži. Přes 3 tisíce účinkujících a téměř 30 tisíc prodaných vstupenek. Letošní Smetanova Litomyšl je co do dramaturgie a produkce vůbec největší.

 

Vojtěch STŘÍTESKÝ, umělecký ředitel festivalu Smetanova Litomyšl

——————–

Ze zahraničí přivážíme velmi zajímavé hosty, ať už je to Celine Byrne letos nebo Gaston Rivero, protagonisté galakoncertu, no a česká interpretační špička, ta je tady v podstatě každoročně.

 

Erik KNAJFL, redaktor

——————–

Symfonický orchestr hlavního města Prahy, Českého rozhlasu, Filharmonie Brno, tři národní divadla s představeními La – Traviata, Čert a Káča, Braniboři v Čechách nebo Státní opera Praha s představením Romeo a Julie. To je jen zlomek toho, na co se mohou návštěvníci těšit. Vrcholem potom bude provedení Máhlerovy osmé symfonie Tisíců.

 

Jan PIKNA, ředitel festivalu Smetanova Litomyšl

——————–

Což je skladba, která je napsaná pro obrovský ansámbl účinkujících. Bude zde vystupovat 300 účinkujících, 4 pěvecké sbory, 8 sólistů.

 

Erik KNAJFL, redaktor

——————–

Česká televize odvysílá 26. června živě na Artu sólo pro sto smyčců, v něm společně zahrají filharmonici z Ostravy, Olomouce a Pardubic. Erik Knajfl, Česká televize.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz